W dobrej mieszance mineralnej dla bydła na okres letni powinny znaleźć się mikroelementy takie jak: jod, selen, cynk i kobalt.Beata Dąbrowska
StoryEditorŻywienie bydła

Lizawki dla bydła na pastwisku: kiedy je wyłożyć?

26.03.2024., 15:00h
Szybciej niż się obejrzymy wiele mięsnych stad bydła rozpocznie sezon pastwiskowy, podczas którego często występuje niedobór składników mineralnych, szczególnie sodu.

Jakie objawy u bydła wskazują na niedobory składników mineralnych?

Zielonki pastwiskowe są bowiem w ten pierwiastek bardzo ubogie i nie pokrywają zapotrzebowania zwierząt. Niedobór sodu potęguje też nadmiar potasu w dawce, dlatego też bardzo często pojawia się on u zwierząt wypasanych na pastwiskach obficie nawożonych potasem (gnojówka, gnojowica).

Kiedy pasące się zwierzęta zaczynają lizać się wzajemnie, drzewa, a nawet glebę, jest to pierwszy sygnał, że w organizmie brakuje soli (NaCl). Warto wiedzieć, że niedobory sodu występują najczęściej u młodych, szybko rosnących zwierząt oraz u tych, które narażone są na oddziaływanie wysokich temperatur, kiedy to wraz z potem wydalane są znaczne ilości tego pierwiastka.

Czytaj więcej: Lizawki solne dla krów na poprawę apetytu

Lizawki solne - najlepszy sposób na uzupełnienie niedoborów sodu u bydła

Najlepszym sposobem uzupełnienia niedoborów sodu jest zapewnienie wypasanym zwierzętom stałego dostępu do lizawek solnych. Można również zastosować dodatek 0,5% soli do mieszanki treściwej.

Sód to jednak niejedyny niedoborowy pierwiastek, podczas żywienia pastwiskowego. Bardzo często deficyt dotyczy wielu innych makro- i mikroelementów, dlatego konieczne jest stosowanie w tym czasie mieszanek mineralnych, które skarmia się najczęściej w postaci sypkiej, w specjalnych pojemnikach zlokalizowanych obok poideł. Jeżeli zwierzęta dokarmiane są mieszanką treściwą, to hodowcy często włączają mieszankę mineralną do tej właśnie paszy. W dobrej mieszance na okres letni powinny znaleźć się mikroelementy takie jak: jod, selen, cynk i kobalt.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 23:14