Każdy hodowca, który przyjeżdża z zamiarem zakupu buhajka może go sobie sam wybrać z grupy dorodnych rozpłodnikówBeata Dąbrowska
StoryEditorPrzedsiębiorstwo Rolne Długie Stare

Rolnicy, którzy choć raz kupili byczki z PR Długie Stare, zawsze wracają po kolejne

16.01.2024., 14:00h
Chociaż Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare Sp. z o.o. głównie bydłem mlecznym słynie, to nie każdy wie, że ogromne sukcesy Spółka notuje również w zarodowej hodowli bydła mięsnego rasy limousine. To właśnie na fermie w Gołanicach urodził się superczempion XXVIII Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych – Salko, a rolnicy, którzy raz zakupili tutaj byczka, zawsze po 2–3 latach wracają po kolejnego.

Buhaj Salko z PR Długie Stare przez wiele lat nie miał sobie równych

Buhaj Salko przez kilka lat z rzędu był krajowym liderem w swej rasie nie mając sobie równych oraz – co ważne – otrzymywał bardzo wysokie oceny od hodowców francuskich, a to największy dowód uznania dla prowadzonej przez nas hodowli – podkreślił Piotr Reimer – prezes zarządu, dodając, że PR Długie Stare jest prawdopodobnie jedną z nielicznych firm, która w hodowli bydła mięsnego uzyskuje rentowność.

Co sto i za sukcesem hodowli bydła limousine na fermie w Gołanicach?

Niewątpliwie na taki stan rzeczy wpłynął fakt, że od samego początku Spółka postawiła na jak najlepszej jakości materiał genetyczny, dlatego zakładając hodowlę, 100% jałówek rasy limousine zakupionych zostało z kraju ich pochodzenia, czyli Francji. O tego czasu, każdego roku, sprowadzane jest tutaj około 30 porcji nasienia najlepszych genetycznie rozpłodników limousine, a wszystko po to, by nieustannie doskonalić własną hodowlę.

Importowanym nasieniem inseminujemy jałówki z najlepszym pochodzeniem, rozród pozostałych sztuk odbywa się haremowo przez 8–9 buhajów – t...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 13:12