To co cieszy Franciszka Pogorzelskiego, to wysokie stawki, jakie oferuje rynek za sztuki rasy limousine, dlatego jeśli nawet jakaś jałówka lub buhaj nie sprzeda się do hodowli, to jako zwierzę rzeźne również dobrze się spieniężaAndrzej Rutkowski
StoryEditorBydło mięsne

Rolnik z Podlasia od 30 lat hoduje bydło mięsne rasy limousine. Co jest najtrudniejsze w ich chowie?

18.08.2023., 14:00h
Franciszek Pogorzelski od prawie 30 lat zajmuje się hodowlą bydła rasy limousine. Na tegoroczną Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie przywiózł dwie jałówki w kategorii do 18 miesięcy, a jedna z nich wywalczyła tytuł wiceczempiona.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego hodowca zdecydował się na rasę limousine?
  • Dlaczego odchów cieląt limousine jest wymagający?
  • Co jest najtrudniejsze w hodowli bydła limousine?
  • Jakie są najwieksze korzyści z chowu tej rasy bydła?

Najlepszy materiał hodowlany bydła limousine pochodzi z Francji

Gdy zaczynałem hodowlę bydła limousine, to mało kto w Polsce słyszał o takiej rasie. Chciałem pójść w kierunku bydła mięsnego, a wiedziałem, że najlepszy materiał hodowlany zarówno w rasie limousine, jak i charoalise jest we Francji. Pojechałem tam razem z kolegami, którzy trudnili się sprowadzaniem zachodnich maszyn i zakupiłem pierwsze odsadki w wieku 8–9 miesięcy – powiedział Franciszek Pogorzelski.

Naśladujemy zachodnie trendy

To co z czasem zmieniło się w strategii hodowlanej, to wiek krycia jałówek. Kiedyś polscy hodowcy nieco się z tym śpieszyli, aby jak najszybciej uzyskać kolejne zwierzęta na powiększenie budowanego stada. Jednak skutkowało to niedostatecznym wyrośnięciem krów. Dziś trendy się zmieniają i patrzymy na wzorce zachodnie.

Kiedyś jałówki kryliśmy w wieku 16 miesięcy, ale z czasem przeszliśmy n...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 14:25