StoryEditorWiadomości rolnicze

2 mln złotych dopłat do owiec. Ale tylko dla wybranych

21.02.2023., 09:02h
Wypas kulturowy owiec jest jednym ze sposobów na ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazu. Zarząd województwa małopolskiego przeznaczy 2 mln zł hodowcom owiec z 10 regionów w ramach konkursu “Małopolski wypas kulturowy- ekstensywne metody gospodarowania jako ekologiczny sposób zachowania bioróżnorodności i krajobrazu w 2023 r.”

Którzy hodowcy otrzymają dopłaty do owiec?

Dopłaty do owiec, dzięki którym możliwy będzie wypas kulturowy, otrzymają hodowcy z:

 • Babiej Góry,
 • Orawy,
 • Gorców,
 • Spiszu,
 • Pienin,
 • Podhala Nowotarskiego,
 • Podtatrza,
 • Nowosądecczyzny,
 • Ziemi Gorlickiej,
 • Ziemi Limanowej.

Bacowie z powyższych terenów będą zobowiązani do wypasania owiec i dbałości o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Małopolski, będącej regionem górskim.

Czemu służy wypas owiec?

Wypas owiec stanowi jedną z ekologicznych form czynnej ochrony przyrody, która zapobiega ewolucji ekosystemu na terenach cennych przyrodniczo i krajobrazowo, umożliwiając zachowanie bioróżnorodności.

Utrzymanie owiec jest również alternatywą dla rolników gospodarujących na terenach, na których warunki prowadzenia gospodarstwa są utrudnione. Do istotnych aspektów utrzymania owiec zaliczany jest także korzystny wpływ na powstrzymywanie procesu zaniku polan reglowych, gdzie występują skupiska rzadkich gatunków roślin. Utrzymywanie hodowli owiec nie jest bez znaczenia dla lokalnej ludności, która trudni się tym zajęciem od wieków.

Dopłata sposobem na podtrzymanie wytwarzania produktów chronionych i rozwój turystyki?

Zachowanie hodowli owiec jest ważne także ze względu na produkowane z ich mleka i mięsa produkty, które znajdują się pod ochroną, czyli bryndzy podhalańskiej, oscypka, redykołka, czy jagnięciny podhalańskiej. Natomiast górzysty teren województwa małopolskiego czyni go atrakcyjniejszym dla turystów chętnie korzystających z wyrobów proponowanych przez lokalnych sprzedawców, co przekłada się na poprawę jakości życia miejscowej ludności.

Do kiedy potrwa nabór ofert konkursowych?

Oferty konkursowe można składać do 9 marca 2023 r. poprzez Generator dostępny na stronie internetowej www.pozarządowa.malopolska.pl, a informacje dotyczące sposobów składania wniosków i koniecznych do ich pozytywnego rozpatrzenia załączników, są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czy rolnicy są zainteresowani dopłatami z programów rolnośrodowiskowo-klimatycznych?

Zainteresowanie rolników skorzystaniem z programów rolnośrodowiskowo-klimatycznych wzrasta. Coraz więcej hodowców zgłasza się do pobrania dofinansowań z pakietu 7 – Zachowanie zasobów genetycznych zwierząt, z którego można pozyskać fundusze na utrzymanie lokalnych raz zwierząt zagrożonych wyginięciem i objętych programem ochrony zasobów genetycznych. Okres składania wniosków o dopłaty z pakietu 7 trwa równolegle do terminu ubiegania się o dopłaty bezpośrednie.

Do jakich ras samic są przyznawane pieniądze?

Pieniądze są przyznawane do następujących ras samic:

 • bydło – polskie czerwone, białogrzbiete, polskie czerwono-białe, polskie czarno-białe;
 • konie – koniki polskie, huculskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie, sokólskie, sztumskie;
 • owce – wrzosówka, świniarka, olkuska, polska owca górska odmiany barwnej, merynos odmiany barwnej, uhruska, wielkopolska, żelaźnieńska, korideil, kamieniecka, pomorska, cakiel podhalański, merynos polski w starym typie, czarnogłówka, owca pogórza;
 • świnie – puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra;
 • kozy – koza karpacka.

Dlaczego warto ubiegać się o dopłaty z pakietu 7?

Hodowcy, ubiegający się o dopłaty z pakietu 7, którzy posiadają naturalne warunki do utrzymywania zagrożonych wyginięciem gatunków, obniżą swoje koszty uzyskania przychodu. Ponadto istnieje możliwość połączenia pozyskanych dopłat z pakietu 7 z obszarowymi, co stanowi alternatywę dla tradycyjnych hodowli.

Więcej na ten temat przeczytasz w Jak uzyskać pieniądze za zachowanie rodzimych ras zwierząt?

oprac. Justyna Czupryniak
źródło: www.malopolska.pl
fot. www.malopolska.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 19:31