Wcześniej gospodarze utrzymywali mieszańce rasowe owiec, a około 10 lat temu zakupili zwierzęta rasy polska owca nizinna odmiany uhruskiej i przystąpili do programu ochrony zasobów genetycznych ras rodzimychJózef Nuckowski
StoryEditorHodowla owiec

Rolnicy utrzymują owce od trzech pokoleń. Jak patrzą na opłacalność chowu?

19.11.2023., 14:00h
Pod koniec ubiegłego wieku hodowla owiec była w naszym kraju bardzo dochodowym rozwiązaniem dla rolników. Po załamaniu się rynku większość gospodarzy definitywnie rozstała się z tymi sympatycznymi zwierzętami. Gospodarstw, w których pomimo spadku opłacalności owce przetrwały do dnia dzisiejszego, jest niewiele. Jednym z nich jest hodowla Anny i Leszka Pirogowiczów.

Trzy pokolenia owczarzy

W gospodarstwie Anny i Leszka Pirogowiczów z Bezwoli utrzymywane są owce, gdyż kontynuują oni tradycję, którą rozpoczął dziadek pana Leszka.

Mój dziadek Józef miał troje dzieci, między innymi mojego tatę Mariana, z których wszystkie zajmują się owczarstwem. Także kolejne wnuki dziadka utrzymują owce, również ja. Nasz syn Jakub jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, ale jest szansa, że będzie kolejnym pokoleniem owczarzy w naszej rodzinie – mówi Leszek Pirogowicz.

Dawniej w gospodarstwie Pirogowiczów oprócz owiec utrzymywane były trzoda chlewna i bydło opasowe. Dziesięć lat temu gospodarze zaprzestali utrzymywania świń, a 5 lat temu przestali opasać bydło.

Bydło było trudniejsze i niebezpieczniejsze w utrzymaniu niż owce. Dodatkowo na potrzeby bydła opasowego uprawialiśmy kukurydzę na kiszonkę, z której korzystały także owce. Jednak gdy pozostaliśmy tylko przy owcach, zrezygnowaliśmy z uprawy tej rośliny – opowiada pan Leszek.

image

Pirogowiczowie podkreślają, że hodowla owiec bez dopłat obecnie nie byłaby opłacalna

...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 05:30