StoryEditorASF

Płot w lesie za 700 tys. złotych. Pomoże walczyć z ASF?

11.01.2021., 19:01h
Na granicy woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego powstał 34-kilometrowy płot. Ma on powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa ASF wśród dzików. To z kolei ułatwi rolnikom hodującym świnie ochronę swoich gospodarstw przed afrykańskim pomorem świń.

ASF: Płot na granicy Mazowsza i Kielecczyzny za 700 tys. złotych

7 stycznia 2021 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu poinformowała, że udało się ukończyć pracę nad budową płotu na granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Ogrodzenie zostało wykonane na terenie lasów w Nadleśnictwie Starachowice (odcinek o długości 24 km) i Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski (10 km). Płot stoi w powiecie starachowickim, ostrowieckim i opatowskim, a łączny koszt budowy ogrodzenia kosztował 700 tys. złotych.

Płot został wybudowany na polecenie wojewody świętokrzyskiego i ma pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF). Decyzja wojewody była podyktowana szybkim rozpowszechnianiem się wirusa wśród dzików na Mazowszu. Ogrodzenie ma zminimalizować migrację dzików na tren woj. świętokrzyskiego.

 

Jaki płot ma powstrzymać dziki przed wędrówkami?

– Ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

W praktyce oznacza to, że w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej zamontowano żerdzie zabezpieczające. Dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji jest zamiast słupków rozstawionych co 2 metry, a nie co 4 metry jak stosuje się standardowo.

W płocie ustawiono także bramy umożliwiające wjazd na teren lasów.

 

Dorota Kolasińska
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 11:43