StoryEditorZdrowie prosiąt

Praca żołądka prosiąt to klucz do lepszych przyrostów i rozwoju

20.10.2022., 13:10h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Eliminacja leczniczego tlenku cynku z pasz wymaga współdziałania na wszystkich etapach produkcji. Chodzi nie tyle o zmniejszenie zawartości białka surowego w mieszankach, ile przede wszystkim o poprawę jego strawności i wspieranie pożądanej mikroflory różnymi dodatkami, co zahamuje rozwój patogennych szczepów. Ważna jest również jakość surowców oraz forma podawanej paszy.

Suplementacja leczniczą dawką tlenku cynku była jedynym rozwiązaniem na szybkie uzupełnienie poziomu cynku we krwi podczas odsadzania

Pasza jest głównym czynnikiem wspierającym mikrobiotę, funkcje odpornościowe oraz zdrowie układu pokarmowego. Dobór surowców o wysokiej strawności oraz dodatków paszowych ukierunkowanych na wspieranie trawienia i wchłaniania składników pokarmowych oraz zachęcających do pobierania mieszanki to cele, jakie musi stawiać sobie przemysł paszowy w dobie redukcji stosowania antybiotyków oraz braku leczniczego tlenku cynku.

Odsadzenie powoduje zmniejszenie koncentracji cynku w plazmie krwi. Suplementacja leczniczą dawką tlenku cynku była jedynym rozwiązaniem, które umożliwiało utrzymanie dużych ilości cynku we krwi. Dlatego po zakazie jego stosowania zapewnienie prosiętom dobrego startu po odsadzeniu jest bardzo trudne – mówił Rene Bonekamp z firmy SFR z Niderlandów podczas konferencji firmy Agri Plus.

Jak wyjaśniał prof. Daniel Korniewicz z firmy Cargill, cynk znajduje się we wszystkich tkankach oraz narządach i bierze udział w ponad 500 procesach metabolicznych. Związany jest z aktywnością wielu enzymów oraz h...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 12:32