W 2010 roku przez dzud padło prawie 8 milionów zwierzątUnsplash
StoryEditorŚwiat

Prawie 3 mln szt. bydła padło w Mongolii. Co się stało?

21.02.2024., 16:15h
Mongolię drugi rok z rzędu nawiedził dzud. Według aktualnych szacunków, około 90% powierzchni Mongolii dotkniętych jest klęską żywiołową, w wyniku której padło już 2,9 mln sztuk bydła.

Mongolia: zwierzęta gospodarskie masowo padają z głodu

Obecnie nawet 90 procent powierzchni kraju doświadcza dzudu, czyli występującej wyłącznie w Mongolii anomalii pogodowej, której efektem jest zupełny brak pożywienia dla zwierząt i ich masowe padnięcia.

Dzud pojawia się, kiedy bardzo surową zimę poprzedza letnia susza. Naturalne pastwiska pustynnieją, a pozostała roślinność zostaje pokryta albo grubą warstwą śniegu (biały dzud), albo lodu (żelazny dzud), który powstaje na pastwiskach w wyniku szybkiego rozmrażania się śniegu i ponownego zamarzania. W efekcie roślinność staje się niedostępna dla zwierząt, które padają z głodu i braku możliwości utrzymania temperatury podczas zimowych mrozów.

Podczas tegorocznej zimy temperatury w Mongolii przez wiele dni spadały aż do ​​-50°C, a opady śniegu były intensywniejsze niż w poprzednich latach.

Wszystkiemu winne zmiany klimatu

Na przestrzeni lat dzud nawiedzał Mongolię w odstępach pięcioletnich, jednak w ostatniej dekadzie nastąpiło znaczne zwiększenie częstotliwości tego fenomenu - pojawił się już 6 razy i przybrał na sile. Obecna zima jest drugą z kolei.

Powodem są postępujące zmiany klimatu, które w Mongolii objawiają się ekstremalnie ciepłymi i suchymi okresami letnimi oraz ostrzejsze zimami z obfitymi opadami śniegu. Obecna sytuacja w Mongolii określana jest przez ONZ jako krytyczna, natomiast nie jest to pierwsza tak duża utrata pogłowia zwierząt gospodarskich w Mongolii. W 2010 roku przez dzud padło prawie 8 milionów zwierząt.

Na posiedzeniu 14 lutego br. mongolski rząd zapewnił wysoki poziom gotowości państwa do pomocy obywatelom dotkniętych dzudem. W tym celu powołał Centrum Operacji Kryzysowych, wyznaczjąc wicepremiera do kierowania i koordynowania działaniami pomocowymi, wspierającymi mongolskich pasterzy i ich rodziny. Najgorsze dopiero przed nimi, ponieważ szacuje się, że szczyt śmiertelności zwierząt gospodarskich będzie przypadał na okres od lutego do kwietnia.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 17:52