StoryEditorPtasia grypa

Ptasia grypa pod Chełmnem i Słupskiem. Wirus po raz 2 w tym samym gospodarstwie

26.01.2021., 19:01h
Służby weterynaryjne potwierdziły nowe ogniska grypy ptaków w Polsce. Jedno z nich znajduje się w Lisewie pod Chełmnem. To już czwarte ognisko ptasiej grypy w kujawsko-pomorskim. Ognisko ptasiej grypy potwierdzono też w Kwakowie pod Słupskiem.

We wtorek 26 stycznia 2021 roku Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził trzy nowe ogniska grypy ptaków w naszym kraju.

8 ognisko ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku zostało stwierdzone w gospodarstwie w Kiełpinach pod Wolsztynem, o czym szerzej napisaliśmy w TPR w artykule: „Ptasia grypa znowu w Kiełpinach w Wielkopolsce. Padło 320 tys. kur”.

 

Powiat chełmiński: ptasia grypa w Lisewie

W powiecie chełmińskim w gospodarstwie w Lisewie służby weterynaryjne potwierdziły ognisko grypy ptaków – jest to 9. ognisko w Polsce w tym roku. 

Tym razem mówimy o 30 tys. kur. Podjąłem decyzję o wprowadzeniu stref: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą. Ponadto, zobowiązałem m.in. straż łowiecką i rybacką do przeszukania dwóch zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatów: chełmińskiego i wąbrzeskiego – mówił Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. 

Rolnik, w którego gospodarstwie potwierdzono wirusa HPAI ma kurniki z drobiem jeszcze w innych miejscowościach: w Stucfoniu, Lipienku, Krusinie. Na całe szczęście tylko w jednym kurniku w Lisewie wykryto obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Co istotne, jest to już czwarte ognisko ptasiej grypy w kujawsko-pomorskim. Wcześniej zostały potwierdzone:

  • w gospodarstwie we wsi Dulsk pod Inowrocławiem, gdzie było utrzymywanych ponad 34 tys.. kur;
  • we wsi Kaczkowo, także w powiecie inowrocławskim, gdzie hodowano niemal 31 tys. indyków;
  • w gospodarstwie w Linowie w powiecie grudziądzkim, gdzie w gospodarstwie utrzymywano ponad 11 tys. indyków.

 

Grypa ptaków ponownie w gospodarstwie w Kwakowie pod Słupskiem

Z kolei 10. ognisko grypy ptaków zostało potwierdzone w gospodarstwie w Kwakowie pod Słupskiem (woj. pomorskie), gdzie śmiertelny dla drobiu wirus HPAI pojawił się w kurniku, gdzie były hodowane 12 tygodniowe kurczaki.

Już wcześniej wirus został stwierdzono w jednym z kurników należącym do gospodarstwa w Kwakowie, które jest jednym z największych producentów jaj w Polsce. Grypa ptaków została tu stwierdzona zaledwie kilka tygodniu temu – 6 grudnia 2020 roku – w obiekcie w Komiłowie oddalonym o około 3 km od obecnego.

 

Jakie obostrzenia dotyczą hodowców drobiu w strefie zapowietrzonej i zagrożonej?

W promieniu 3 km od ogniska grypy ptaków zostanie wyznaczony obszar zapowietrzony, a w odległości 10 km obszar zagrożony ptasią grypą.

Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim.
Obowiązkowe jest też stosowanie zasad bioasekuracji, w tym:

  • zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób oraz paszy przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
  • wstrzymanie się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawiać w budynkach inwentarskich, w których jest utrzymywany;
  • wstrzymanie się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich;
  • stosowanie w gospodarstwie wyłącznie przeznaczonej do tego celu odzieży i obuwia ochronnego, ( w tym bezwzględnie w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą ptaków) ;
  • stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

 

Paweł Mikos

Fot. pixabay

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 08:49