StoryEditorŚwinie

Rasa świnii puławskiej skończyła 95 lat

19.09.2021., 13:09h
W Mościbrodach koło Siedlec 7 września br. spotkali się rolnicy i naukowcy zajmujący się hodowlą świń rasy puławskiej. Pretekstem do zorganizowania konferencji była 95. rocznica powstania tej rasy. Uczestnicy mówili o historii powstania i zaletach rasy puławskiej. W kuluarach słychać było słowa goryczy związane z dramatyczną sytuacją na rynku trzody chlewnej w Polsce.

Cenna rasa puławska ma niezwykłę walory smakowe i hodowlane

Na początku dr Zbigniew Bajda, prezes Regionalnego Związku Hodowców i Użytkowników Świni Rasy Puławskiej „Puławiak” przybliżył długą historię świń rasy puławskiej, nad którą prace hodowlane rozpoczęły się w 1926 roku.

Świnia puławska jest dziedzictwem historii polskiego rolnictwa i historii hodowli lubelskiej – powiedział na wstępie dr Zbigniew Bajda.

Adam Zboina, prezes spółki Polsus-Agro, w swoim wystąpieniu skoncentrował się na dobrostanie świń rasy puławskiej.

Dobrostan świń puławskich stale się zmienia. Dawniej korzystały z wybiegów i pastwisk, co dzisiaj, w dobie ASF, jest niemożliwe. Prawdopodobnie w związku z afrykańskim pomorem świń będziemy musieli w przyszłości ograniczyć, a może zlikwidować utrzymanie zwierząt na ściółce, która jest dobrym rozwiązaniem dla świń puławskich – powiedział Adam Zboina.

Profesor dr hab. Marek Babicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie mówił o wykorzystaniu świń rasy puławskiej w produkcji mięsa kulinarnego i wędlin wysokogatunkowych.

Mamy naukowe dowody, że wieprzowina ze zwierząt rasy p...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 12:40