StoryEditorkrowy

Rolnictwo regeneratywne na farmie Lubuskie Angusowo

10.02.2022., 07:02h
System rolnictwa regeneratywnego prowadzi do zwiększenia bioróżnorodności, wdrożone mechanizmy mają za zadanie wzbogacenie gleby, poprawę stanu wód i ekosystemów,a także utrzymywanie zwierząt w systemie ekstensywnym. Co to znaczy w praktyce?

Swoje doświadczenia w tym zakresie zaprezentował Tomasz Jakiel, podczas konferencji „Ubój na pastwisku”, zorganizowanej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowaczej Rasy Polska Czerwona w Typie Mięsnym.

Jakie może być gospodarstwo marzeń?

Gospodarstwo Lubuskie Angusowo to farma Kariny i Tomasza Jakielów stworzona w oparciu o ideę, by produkować jak najlepszej jakości żywność, jaką tylko można wytworzyć w polskich warunkach, w połączeniu z dbałością o kondycję gleby i umiejętne gospodarowanie jej zasobami. Zwierzęta na farmie mają stworzone doskonałe warunki bytowe w myśl motta hodowców „Dać zwierzętom jak najlepsze życie, by tylko jeden dzień w całym ich życiu był nieszczęśliwy”.

Droga Tomasza Jakiela – inżyniera telekomunikacji oraz jego żony Kariny, z zawodu pielęgniarki, do stworzenia gospodarstwa rozpoczęła się od pobytu w USA. Znajomy namówił pana Tomasza, aby pojechał na wykład rolnika o życiu biologicznym w glebie i współpracy z naturą. Spodobało mu się tak bardzo, że w 2014 roku udało się kupić pierwszy kawałek ziemi. Obecnie hodowcy utrzymują bydło rasy red angus, świnie mangalice, kozy, króliki ...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 09:54