StoryEditorkrowy

Rolnictwo regeneratywne na farmie Lubuskie Angusowo

10.02.2022., 07:02h
System rolnictwa regeneratywnego prowadzi do zwiększenia bioróżnorodności, wdrożone mechanizmy mają za zadanie wzbogacenie gleby, poprawę stanu wód i ekosystemów,a także utrzymywanie zwierząt w systemie ekstensywnym. Co to znaczy w praktyce?

Swoje doświadczenia w tym zakresie zaprezentował Tomasz Jakiel, podczas konferencji „Ubój na pastwisku”, zorganizowanej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowaczej Rasy Polska Czerwona w Typie Mięsnym.

Jakie może być gospodarstwo marzeń?

Gospodarstwo Lubuskie Angusowo to farma Kariny i Tomasza Jakielów stworzona w oparciu o ideę, by produkować jak najlepszej jakości żywność, jaką tylko można wytworzyć w polskich warunkach, w połączeniu z dbałością o kondycję gleby i umiejętne gospodarowanie jej zasobami. Zwierzęta na farmie mają stworzone doskonałe warunki bytowe w myśl motta hodowców „Dać zwierzętom jak najlepsze życie, by tylko jeden dzień w całym ich życiu był nieszczęśliwy”.

Droga Tomasza Jakiela – inżyniera telekomunikacji oraz jego żony Kariny, z zawodu pielęgniarki, do stworzenia gospodarstwa rozpoczęła się od pobytu w USA. Znajomy namówił pana Tomasza, aby pojechał na wykład rolnika o życiu biologicznym w glebie i współpracy z naturą. Spodobało mu się tak bardzo, że w 2014 roku udało się kupić pierwszy kawałek ziemi. Obecnie hodowcy utrzymują bydło rasy red angus, świnie mangalice, kozy, króliki ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 17:27