StoryEditorASF

Rośnie liczba przypadków ASF wśród dzików

10.06.2020., 16:06h
W ciągu zaledwie trzech miesięcy do unijnego systemu zgłaszania chorób zwierząt podano 4476 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w Europie, co stanowi ponad połowę ogólnej liczby w 2019 roku. Wówczas łączna liczba przypadków osiągnęła 6407. Liczby z początku tego roku są więc niepokojące.
Populacja dzików jest niedoszacowana, a brak kontroli nad jej liczebnością może prowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Liczba zakażonych dzików w Europie rośnie szybciej w pierwszym kwartale 2020 roku niż w latach poprzednich. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie danych dostarczonych przez system zgłaszania chorób zwierząt (ADNS) monitorowanych przez Komisję Europejską.

ASF coraz bardziej się rozszerza 

Liczba przypadków w pierwszym kwartale 2020 roku w Unii Europejskiej stanowi 60% ogólnej liczby stwierdzonej w całym 2019 roku. W przypadku Polski i Węgier odsetek sięga nawet ponad 70% całkowitej liczby zwierząt znalezionych w roku ubieg-łym. Nie tylko wzrosła liczba przypadków u dzików, ale ASF pojawił się także w nowych miejscach, jak Grecja, które wcześniej były wolne od tej choroby. Grecja ogłosiła swój pierwszy przypadek w lutym tego roku w Serres, około 60 km od granicy bułgarskiej.

Niepokojący jest również wzrost liczby przypadków u dzików w Rumunii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Słowacji, gdzie w niektórych przypadkach ich liczba w pierwszym kwartale tego roku już przekracza całkowitą liczb...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 15:29