StoryEditorRozród świń

Rozród świń: jak wspomóc przebieg akcji porodowej u lochy?

29.08.2022., 13:08h
Długość porodu u loch zależy od ich kondycji, wieku, stanu zdrowia oraz liczebności miotu, a także od zapewnienia im odpowiednich warunków w chlewni i prawidłowego postępowania z proszącą się lochą. Należy wdrożyć zachowania, które wspomagają przebieg akcji porodowej, zapobiegają gorączce i zaparciom oraz umożliwiają wysoką wydajność macior.

Kiedy umieścić lochę  w kojcu porodowym?

Okres okołoporodowy u loch zaczyna się około 7 dni przed spodziewanym terminem porodu i kończy tydzień po nim. Optymalny czas wprowadzenia lochy do kojca porodowego zależy jednak od przyjętej technologii produkcji i systemu utrzymania zwierząt. Najkorzystniejszy wydaje się termin 5–7 dni przed wyproszeniem, gdyż jest to minimalny czas potrzebny dla zaaklimatyzowania się lochy w nowym pomieszczeniu. Późniejsze wprowadzenie może spowodować, że w wyniku stresu, jakim jest przemieszczenie zwierząt, przyspieszy się poród lub zaburzy jego przebieg.

W gospodarstwach, w których jest przestrzegana zasada „całe pomieszczenie puste – całe pomieszczenie pełne”, możliwie późne wprowadzenie lochy do porodówki sprzyja temu, by nie zanieczyściła ona zbyt mocno wydezynfekowanego środowiska odchodami. Przede wszystkim locha musi przyzwyczaić się do nowego miejsca i oswoić z nowymi warunkami. W większej fermie przyzwyczaja się też do innej obsługi. Najistotniejsze jednak w aklimatyzacji jest zetknięcie się z bakteriami w porodówce i wytworzenie odpowiednich przeciwciał, które potem przekaże prosiętom wraz z s...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 10:15