StoryEditorWiadomości rolnicze

Simental na trudne czasy

20.06.2016., 15:06h
W dnu 2 czerwca br. Małopolskie Centrum Biotechniki wraz z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zorganizowało konferencję na temat ekonomicznego potencjału rasy simentalskiej, pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. Część pokazowa odbyła się w Krasnem, a szkoleniowa w Boguchwale.

Licznie zgromadzeni hodowcy i producenci mleka oraz zaproszeni goście, podczas parady buhajów mogli podziwiać dziewiętnastu wspaniałych przedstawicieli rasy simentalskiej w typie ogólnoużytkowym. Było to 10 buhajów z polskiego programu hodowlanego oraz 9 z niemieckiego programu hodowlanego. Tu trzeba nadmienić, że MCB w Krasnem ściśle współpracuje z wiodącą w Europie stacją hodowli bydła simentalskiego, jaką jest BVN Neustad.

Młodziaki w teście

W pierwszej kolejności zaprezentowano stawkę trzech polskich buhajów będących na etapie testów: Mymonia, Wilkata i Hubrynia, urodzonych w roku 2014.
Mymoń to syn Mety po Weinoldzie i Mantona, niemieckiego buhaja wycenionego na córkach. Ojciec Mymonia jest jednocześnie dobrym pokrojowcem, przekazującym na córki świetne nogi i racice, a przede wszystkim długie, pojemne i mocno zawieszone wymię. Jeżeli do tego dołożymy wysoki indeks długowieczności 113 oraz łatwość porodów na poziomie 119, możemy mieć nadzieję, że jego syn Mymoń będzie również dobrym buhajem. Hodowcą u którego zakupiono buhaja jest Grzegorz Władyka ze Wzdowa.

Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 26/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. maj 2024 16:48