StoryEditorGrupa Robocza ds. Trzody Chlewnej

5 największych organizacji producentów świń zawiązało sojusz. Jakie problemy chcą rozwiązać?

16.09.2023., 16:45h
Pięć czołowych, polskich organizacji zrzeszających hodowców i producentów świń właśnie połączyło siły. Chcą wspólnie wywrzeć presję na rządzących i zacząć ratować upadającą polską produkcję trzody chlewnej. Jakimi problemami mają zamiar się zająć?

Hodowcy świń biorą sprawy w swoje ręce. Największe organizacje trzodziarskie jednoczą siły

Jak czytamy na facebookowym koncie Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, celem nowo powstałego sojuszu największych organizacji zrzeszających hodowców świń, jest opracowanie nowych pomysłów i rozwiązań na polepszenie sytuacji na krajowym rynku żywca, które przedstawione zostaną Ministerstwu Rolnictwa.

Przymierze zostało zawarte przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, PolPig, NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Związek Polskie Mięso i Polski Związek Niezależnych Producentów Świń. Wspólne prace wszystkich organizacji już trwają. Pierwszymi problemami, które chcą wziąć na warsztat jest afrykański pomór świń i budownictwo inwentarskie.

- Uważamy że warunkiem koniecznym do odbudowy pogłowia świń w kraju, jest krajowa produkcja prosiąt. W związku z tym naszymi pierwszymi tematami, które wspólnie opracowujemy, są tematy ASF oraz budownictwa inwentarskiego. Te dwa tematy są podstawą do tego, aby można było zastanawiać się nad kolejnymi problemami, które borykają naszą branżę - informuje Bartosz Czarniak z PZHiPTCh "POLSUS".

Zwalczanie ASF w Polsce nadal nieskuteczne

Temat afrykańskiego pomoru świń od lat spędza rolnikom sen z powiek. Od początku roku odnotowano 24 ogniska choroby na terenie Polski, z czego ostatnie dwa w ubiegły piątek (14.09) w Wielkopolsce.

- Jesteśmy świadomi tytanicznej pracy zarówno Inspekcji Weterynaryjnej, Głównego Lekarza Weterynarii, Polskiego Związku Łowieckiego, jednakże obserwując to, jak rozprzestrzenia się ta choroba, dochodzimy do wniosku, że dotychczasowe działania są zbyt mało skuteczne i należy zastanowić się nad ich ewolucją, tak by choroba ta nie zagrażała polskiej produkcji i bezpieczeństwu żywnościowemu - pisze Bartosz Czerniak.

Grupa Robocza ds. Trzody Chlewnej podjęła również interwencję w sprawie utrudnień, na jakie trafiają rolnicy podczas starania się o pozwolenie na budowę chlewni. Obecnie, jednym z warunków zachowania rentowności gospodarstwa, jest zwiększenie skali produkcji. Tymczasem uzyskanie pozwolenia na budowę chlewni nierzadko graniczy z cudem, ponieważ budowy budynków inwentarskich są często bojkotowane, a procedury starania się o pozwolenia na budowę ciągnięte latami.

W sprawie obu tematów zostały już złożone pisma w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które czekają na odpowiedź.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 22:26