Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce rośnie od początku rokuDominika Stancelewska
StoryEditorAfrykański pomór świń

Czy przez ASF w Chinach wzrosną ceny świń w Polsce?

16.04.2023., 14:00h
Cena żywca wieprzowego w klasie E przekroczyła 11 zł/kg, a na wagę żywą 9 zł/kg. Zakłady mięs­ne nie są w stanie wykorzystać swoich mocy ubojowych i dlatego coraz aktywniej poszukują surowca. Przez ogromne straty wielu rolników podjęło decyzję o rezygnacji z produkcji świń i dlatego teraz brakuje żywca, a ubojnie są zmuszone do płacenia coraz wyższych stawek za tuczniki.

Cała Europa zmniejsza produkcję świń

Rolnicy we wszystkich państwach Unii Europejskiej, poza Hiszpanią, ograniczają skalę produkcji trzody chlewnej, dlatego podaż żywca wieprzowego w nadchodzących miesiącach pozostanie raczej niska i kolejne podwyżki nie są wykluczone. Należy jednak mieć na uwadze, że obecne wzmożone zainteresowanie zakupem świń to głównie efekt zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Niekontrolowany wysyp ognisk ASF

Eksporterzy unijni z nadzieją patrzą na szansę zwiększenia w najbliższych miesiącach dostaw do niektórych krajów azjatyckich. W Chinach notowane są bowiem nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń. Podejrzewa się, że nawet 50% stad w północnej części kraju może być dotkniętych chorobą. Problemem jest to, że tamtejsi rolnicy najczęściej nie zgłaszają służbom podejrzenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń, co tym bardziej utrudnia opanowanie epidemii. Obecnie powszechna jest łagodniejsza postać wirusa ASF, która daje niewiele objawów klinicznych, co utrudnia potwierdzenie zakażenia.

Duże straty ponoszone w zeszłym roku przez producentów trzody chlewnej w Chinach skłoniły wielu z nic...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 01:22