StoryEditorASF

ASF znowu zaatakował Czechy. Jak zwalczają wirusa?

25.12.2022., 16:12h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Po ponad 4 latach afrykański pomór świń pojawił się ponownie w Czechach. Ognisko stwierdzono u padłego dzika znalezionego w regionie libereckim, niedaleko granicy z Polską. Tamtejsze służby zamierzają wykorzystać doświadczenie z lat 2017–2018, kiedy udało im się w szybkim tempie wyeliminować wirusa z populacji dzików w okolicach Zlína.

Nowe ognisko ASF w Czechach zaledwie trzy kilometry od granicy z Polską

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt ognisko ASF wykryto w miejscowości Jindřichovice pod Smrkiem w rejonie Frýdlant na północy Czech, około 3 km od granicy z Polską. Czeskie władze uważają, że stwierdzenie choroby związane jest z presją wirusa od strony polskiej i niemieckiej. Jak twierdzi Daniel Macháček z Państwowej Administracji Weterynaryjnej, bardzo prawdopodobne jest, że dzik przybył do Czech z Polski, gdzie zachorowania u tych zwierząt notowano w okolicy Lubania. Wirusa wykryto tu w tuszach odstrzelonych dzików.

Czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna wyznaczyła wokół ogniska strefę zakażenia o powierzchni około 200 km². Na tym obszarze wprowadzony został czasowy zakaz polowań na dziki, aby nie przemieszczały się na inne tereny. Zabronione jest także ich dokarmianie. Aby ograniczyć przemieszczanie się dzików, planowana jest budowa płotów oraz zwiększony monitoring występowania tych zwierząt. Zintensyfikowane zostaną poszukiwania i zbieranie padłych dzików. W strefie zagrożenia będą obowiązywały ograniczenia porusz...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 14:24