Co ósmy schabowy nie jest z polskiej świni. Dopłaty do prosiąt mogą to zmienićDominika Stancelewska
StoryEditorDopłaty do prosiąt

Co ósmy schabowy nie jest z polskiej świni. Dopłaty do prosiąt mogą to zmienić

19.02.2024., 17:00h
Polska nie jest samowystarczalna w produkcji wieprzowiny. By to zmienić, izby rolnicze apelują o dopłaty do prosiąt i rekompensaty dla rolników ze stref ASF.

Rekompensaty dla rolników w strefie ASF

Komisja ds. produkcji zwierzęcej Wielkopolskiej Izby Rolniczej domaga się dopłat do prosiąt i rekompensat dla rolników ze stref ASF. 

Zdaniem komisji gospodarstwa, które nie ze swojej winy znalazły się w strefach czerwonych i ponoszą skutki finansowe takiej sytuacji, powinny otrzymać wsparcie. Jako przykład podaje powiat szamotulski, na który nałożono restrykcje, choć nigdy nie było w nim ogniska ASF.

- System takich rekompensat powinien być częścią programu odbudowy pogłowia stada trzody chlewnej w Polsce. Taki program jest przygotowywany przez zespół działający przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak jeszcze poprzedni rząd, przed końcem kadencji zatwierdził jego część dającą możliwość pozyskania przez rolników środków finansowych z dotacji i kredytów preferencyjnych – tłumaczy komisja.

Dopłaty do prosiąt

Wielkopolska Izba Rolnicza uważa też, że należy wprowadzić dopłaty do prosiąt na okres 5 lat. Miałoby to pozwolić na uniezależnienie się od importu warchlaków z zachodu i stworzyć perspektywę dla odbudowy pogłowia. 

Komisja zwróciła również uwagę na poprawę genetyki produkowanych w Polsce prosiąt. 

- Jeśli mamy konkurować z takimi krajami jak Dania czy Holandia to poziom genetyczny zwierząt musi być zbliżony jeśli chodzi o liczbę prosiąt w miocie czy efektywność wykorzystania paszy w czasie tuczu. WIR będzie również wnioskował o inne opodatkowanie tuczy kontraktowych, które nie są naszym zdaniem działalnością rolniczą, podejmowaną przez rolnika na własną rękę - tłumaczy komisja. 

Spada liczba gospodarstw utrzymujących świnie

Obecnie w Polsce kurczy się liczba gospodarstw utrzymujących świnie. Jednocześnie pogłowie rośnie, ale powoli. Według wstępnych danych pogłowie świń w grudniu 2023 r. liczyło 9,77 mln sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost o 1,5 proc. Spadek pogłowia nastąpił w grupie tuczników i wyniósł 2,1 proc. 

Kupujemy dwa razy więcej mięsa wieprzowego niż eksportujemy

Wieprzowina to jeden z niewielu segmentów produkcji żywności, gdzie nie jesteśmy samowystarczalni. Produkcja wynosi tylko 88 proc. zapotrzebowania, co w uproszczeniu oznacza, że co ósmy schabowy nie jest z polskiego mięsa. Brakująca ilość jest uzupełniania poprzez import z państw UE.

Warto zaznaczyć, że od kilku lat kupujemy z zagranicy ponad dwa razy więcej mięsa wieprzowego niż eksportujemy. Jak informuje bank ING, w okresie I-XI 2023 r. eksport mięsa wieprzowego wyniósł 246 tys. ton, a import niemal 603 tys. t. Najwięcej surowca trafiło do Polski z Danii, Belgii i Niemiec. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 13:22