Mleczność loch wzrasta w kolejnych cyklach produkcyjnych, jednak gdy popełnione zostaną błędy w odchowie loszek, opiece okołoporodowej i żywieniu macior, produkcja mleka może być niewystarczającaDominika Stancelewska
StoryEditorOdchów prosiąt bez strat

Co zrobić, aby uniknąć problemów z mlecznością u lochy?

02.04.2024., 15:30h
Mleczność jest jedną z najważniejszych cech użytkowych lochy, gdyż decyduje o odchowie prosiąt. Cechy związane z laktacją są w dużym stopniu uzależnione od czynników zewnętrznych. Ważną rolę w zapobieganiu problemom z mlecznością odgrywa sposób żywienia macior w okresie około­porodowym i podczas prośności – poprawiający perystaltykę jelit i przeciwdziałający zaparciom oraz zapaleniu wymienia.

Jakie straty w odchowie powoduje obniżona mleczność lochy?

Przyczyną obniżonej mleczności u loch mogą być zaburzenia funkcji gruczołu sutkowego i nieprawidłowe obkurczanie się macicy po porodzie. Prowadzi to do bezmleczności, a w konsekwencji – upadków prosiąt w pierwszych tygodniach życia. Po ciężkim porodzie często obserwowane jest też zapalenie dróg moczowych i narządów płciowych. Ostatecznie dochodzi do gorączki poporodowej i tzw. zespołu MMA, czyli zapalenia wymienia i bezmleczności.

W początkowej fazie laktacji nieodessana siara może powodować powstawanie stanów zapalnych gruczołów sutkowych. Prowadzi to do pogorszenia jakości siary, a później mleka. Wykorzystanie sutków po pierwszej ciąży zwiększa produkcję mleka po kolejnym oproszeniu o 10%. Większą mobilizację gruczołu mlekowego i wzrost poziomu laktacji powodują żywotne i duże prosięta. Jednocześnie im większa mleczność loch, tym intensywniejszy jest wzrost i rozwój prosiąt. Na kilogram przyrostu masy ciała muszą one pobrać od 3,5 do 4,5 kg mleka.

W doświadczeniach, w których lochom przystawiano do wymienia prosięta w różnym wieku, stwierdzono, że mniejsze i...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 18:20