StoryEditorRynek mięsa

Czy hodowla świń będzie dalej spadać?

26.12.2022., 14:12h
Spożycie mięsa wieprzowego w Europie, podobnie jak produkcja świń, będzie się nadal zmniejszać. Największym zagrożeniem dla chowu trzody chlewnej jest oczywiście afrykański pomór świń, ale także rosnące koszty produkcji wymuszone wyższym poziomem dobrostanu zwierząt.

Chiny nadal pozostają ważnym rynkiem zbytu dla Europejskiego mięsa

Największym producentem mięsa wieprzowego na świecie wciąż są Chiny z produkcją 48,9 mln ton. Po drastycznej redukcji pogłowia spowodowanej wybuchem epidemii afrykańskiego pomoru świń już odbudowały krajowe stado trzody chlewnej. Nie można jednak zapomnieć, że przy tej okazji bardzo zmieniła się struktura gospodarstw w Chinach. O ile do wybuchu ogniska ASF dominowały stada przyzagrodowe, które stanowiły 89% gospodarstw, o tyle przy odbudowie ich miejsce zajęły profesjonalne, wielkoprzemysłowe fermy o ogromnym potencjale produkcyjnym. Obecnie 30% to chlewnie utrzymujące więcej niż 3 tys. świń. A szacuje się, że do 2025 roku 50% będą stanowiły chlewnie z liczbą świń powyżej 10 tys. sztuk.

Mimo to Chiny wciąż pozostają ważnym rynkiem zbytu dla Europy, zwłaszcza dla ubocznych produktów wieprzowych nieznajdujących odbiorców na rynku unijnym, a ich eksport do Azji raczej ustabilizuje się na obecnym poziomie – mówił Marcus Fiebelkorn z Duńskiego Związku Producentów Świń podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu zorganizowanego przez miesięcznik „Top Agrar” w ...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 19:00