StoryEditorASF

Czy wabienie dzików, aby kontrolować ich populację w ogóle działa?

22.02.2023., 16:02h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Kontrola dzików często polega na wabieniu ich w pułapki przy zachęcaniu do spożycia przynęty, a następnie odławianiu, które jest jedną z metod zmniejszania populacji tych zwierząt. Jednakże istnieje niewiele informacji na temat tego, które atraktanty zapachowe (czynniki wabiące) mogą lepiej przyciągać dziki w różnych regionach i porach roku.  

Jakie zapachy działają na dziki?

Jak twierdzą eksperci, brakuje dowodów na to, że zapach w ogóle przyciąga dziki. Co więcej, najnowsze badania pokazują, że o wiele większy wpływ na wabienie tych zwierząt ma pora roku oraz miejsce. Zbadano 60 zapachowych przynęt dla dzików, które mogą być używane do odłowu. Obserwacje prowadzono w trzech sezonach (zima, wiosna i jesień) oraz w dwóch regionach w USA, w tym na ciepłych i półsuchych pastwiskach w południowym Teksasie oraz ciepłych i wilgotnych wyżynnych oraz nizinnych lasach w Południowej Karolinie.

Nie zapach, a sezon

Okazało się, że tylko ekstrakt z truskawek i olej z krzewu kreozotowego zwiększały prawdopodobieństwo odwiedzin dzików – i to tylko w Teksasie w sezonie jesiennym. Żaden inny czynnik wabiący nie działał lepiej niż grupa kontrolna z brakiem zapachu w każdej z badanych lokalizacji. Więcej dzików odwiedzało jednak miejsca w sezonie jesiennym – niezależnie od użytego zapachu. Lokalizacja miejsca miała większe znaczenie niż to, która przynęta została użyta, a analiza wykazała, że mniejsze odległości do dróg oraz zbiorników wodnych (strumienie, rzeki) zwiększyły prawdopodob...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 20:11