StoryEditorHodowla zwierząt

Dobrostan świń może przynieść wiele korzyści dla rolników

19.01.2023., 14:01h
Czynniki związane z utrzymaniem zwierząt i zarządzaniem produkcją są źródłem stresu u świń, powodują choroby, którym często zapobiegają antybiotyki. Odpowiedzialne stosowanie leków u zwierząt jest koniecznym wymogiem, a można mu sprostać, między innymi poprawiając dobrostan. To kierunek, w którym zmierza branża chowu zwierząt, jednocześnie starając się nie zapominać o środowisku i klimacie. Rolnicy muszą więc brać pod uwagę już nie tylko osiągane wyniki produkcyjne, aby utrzymać pozycję na rynku.

Nadchodzące zmiany w przepisach dotyczących dobrostanu zwierząt wpłyną na branżę mięsną

Zmiany zachodzące w produkcji zwierzęcej oraz branży mięs­nej to efekt dopasowywania się do wciąż nowych, bardziej wymagających wytycznych i przepisów wprowadzanych przez Komisję Europejską oraz planowanych w przyszłości zmian. Nadchodzą one wielkimi krokami i raczej nie będziemy w stanie ich powstrzymać. Zdecydowanie lepiej jest więc zapobiegać ich skutkom oraz przygotowywać się zawczasu. Również rządzący powinni wcześniej dopasowywać przepisy krajowe i przewidywać efekty czekających nas zmian w zakresie zwiększania dobrostanu zwierząt, ochrony środowiska, a także ograniczania stosowania antybiotyków.

Dążenie duńskich producentów świń do zwiększenia dobrostanu zwierząt, skrócenia czasu trwania transportu i zmniejszenia odległości, na którą przemieszczane są zwierzęta, mogą mieć wpływ na polski rynek, gdyż doprowadzą do ograniczenia importu żywych zwierząt. Duńska strategia rozwoju branży do 2050 roku przewiduje ograniczenie eksportu świń na rzecz zwiększenia eksportu gotowych produktów. Aby zapewnić ciągłość produkcji w naszym ...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 13:13