prosięta porodówka dokarmianieDominika Stancelewska
StoryEditorOpłacalność tuczu

Dokarmianie prosiąt paszami stałymi ma wiele zalet

08.08.2023., 14:00h
Już w pierwszym tygodniu życia prosięta powinny być dokarmiane paszą, aby uzupełnić braki w składnikach odżywczych, a także przyzwyczajać się do pobierania karmy stałej. Do 28. dnia życia prosię zjada około 0,25–0,30 kg/szt. przez cały ten okres, dlatego pasza podawana przed odsadzeniem na porodówce musi być smakowita i wysokiej jakości, żeby stanowić konkurencję dla mleka matki.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy dokarmiać prosięta preparatami mlekozastępczymi a kiedy paszami stałymi?
  • Jak dokarmianie wpływa na rozwój prosiąt i tucz?
  • Czym dokarmiać prosięta?

Nie warto oszczędzać na mieszance dla prosiąt

Najwięcej problemów żywieniowych pojawia się przy złym doborze surowców do mieszanek dla prosiąt. Pobranie paszy jest u nich niewielkie, a koszty żywienia opartego na dobrych preparatach w przeliczeniu na sztukę niskie, nie warto więc zbytnio oszczędzać. Uzyskanie dobrych wyników w okresie odchowu prosiąt korzystnie przekłada się na wzrost w późniejszych etapach tuczu, a uzyskiwane wyniki w całym okresie będą wyższe. Celem podawania mieszanki paszowej jest przyzwyczajenie układu pokarmowego prosiąt do trawienia surowców roślinnych podawanych po odsadzeniu, które jest uważane za najtrudniejsze w odchowie prosiąt.

Ewentualnym problemom odsadzeniowym należy więc zapobiegać, kiedy prosięta są jeszcze przy maciorach, poprzez dokarmianie paszą stałą, które trzeba rozpocząć już w pierwszym tygodniu życia. Pobudzi to wydzielanie różnych enzymów, a nie tylko tych, które trawią laktozę. Prosięta potrzebują paszy łatw...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 20:48