StoryEditorŚwinie

Jak ograniczyć koszty leczenia świń?

14.02.2023., 17:02h
Nie tylko afrykański pomór świń zagraża gospodarstwom utrzymującym trzodę chlewną, dlatego izolacja chlewni od czynników zewnętrznych zminimalizuje ryzyko przedostania się chorób. W przypadku wielu z nich najczęstszą przyczyną wprowadzenia patogenu do gospodarstwa jest zaniechanie zasad bioasekuracji, a rolnicy lekceważący zasady zabezpieczenia stada stanowią zagrożenie dla innych producentów świń i dla całego sektora trzody chlewnej.

Kontrola chorób i ich profilaktyka kluczem do opłacalnej hodowli świń

Kontrola chorób jest jednym z najtrudniejszych elementów dla producentów świń i lekarzy weterynarii, przy czym dużo istotniejsza i skuteczniejsza jest ochrona stada przed patogenami niż późniejsze leczenie zwierząt, które już zachorowały. Zwłaszcza pojawianie się szczepów o niskiej zjadliwości powoduje coraz więcej problemów i stanowi jeszcze większe wyzwanie dla kontroli chorób świń, gdyż wywołują one powolny przebieg schorzenia oraz łagodne, przewlekłe objawy, a jedno­cześnie wirus jest roznoszony przez zakażone zwierzęta. Taka sytuacja zwiększa ryzyko szerzenia się wirusów i bakterii. Niskozjadliwe szczepy bardzo utrudniają wczesne rozpoznanie chorób w stadzie. To może dotyczyć również wirusa ASF. Już nowe szczepy genotypu II, które pojawiły się w Europie Wschodniej i Chinach, cechuje lepsza zdolność przenoszenia w porównaniu ze starym genotypem I.

Obecność szczepów o umiarkowanej zjadliwości może umożliwić występowanie przewlekłych zakażeń ASF u świń i dzików, które po wyzdrowieniu mogą stać się nosicielami wirusa. A ponieważ utrudnia to rozpoznanie choro...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. kwiecień 2024 13:06