Świnie są bardzo wrażliwe na stres, dlatego loszki powinny być oswajane do kontaktu z człowiekiem od początku odchowu, a także podczas synchronizacji ruiDominika Stancelewska
StoryEditorRozród świń

Jak zwiększyć skuteczność rozrodu u loszek do 98%? Porada eksperta

04.06.2025., 15:00h

W prawidłowym rozrodzie ważne są: pojawienie się w odpowiednim czasie pierwszej rui u loszek, wykrycie kolejnej rui, skutecznie przeprowadzona pierwsza inseminacja, krótko trwający poród i wydajna pierwsza laktacja. Jeśli będziemy pracowali nad loszkami i poświęcimy im wystarczająco dużo czasu, zwiększymy szansę na sukces w rozrodzie.

Jak nie zatuczyć loszki? Żywienie i selekcja mają kluczowe znaczenie

Podczas spotkania z producentami trzody chlewnej w Jajkowie koło Brodnicy, w województwie kujawsko-pomorskim dr Krzysztof Janeczko z firmy Ceva Animal Health Polska zwracał uwagę na konieczność zapewnienia właściwej ilości składników pokarmowych w paszy dla loszek, aby ich nie zatuczyć.

Faza wzrostu przyszłej lochy ma bardzo duże znaczenie. Odpowiedni czas na selekcję to moment po odsadzeniu, przy masie ciała 25–30 kg oraz 80 kg, a cechy, które powinny być brane pod uwagę, to: kondycja, postawa kończyn, stan racic, liczba, symetria i ułożenie sutków. Przy ostatniej selekcji należy również ocenić rozwój zewnętrznych narządów płciowych.

Loszki powinny być podzielone na odpowiednie grupy, czyli te w aklimatyzacji i przygotowaniu do rozrodu, dostępne do krycia, czyli tzw. cykliczne, po potwierdzeniu przynajmniej jednej rui – pomiędzy 210. a 260. dniem życia, a także loszki opóźnione – powyżej 260. dnia. Dzięki temu, że zaczniemy sprawdzać wiek loszek wprowadzanych do rozrodu i poddawać je synchronizacji, może się okazać, że udało nam się zwiększyć skuteczność pokryć z 85 do 98% – tłumaczył specjalista.

image
Krzysztof Janeczko zwracał uwagę na stymulację knurem, odpowiednie oświetlenie i zagęszczenie loszek w kojcu
FOTO: Dominika Stancelewska

Syndrom drugiego miotu – jak nie stracić kolejnego cyklu?

Zdaniem eksperta, warunki środowiskowe, jakie zapewnimy loszkom, będą miały wpływ na wyniki. Zbytnie zagęszczenie w kojcach spowoduje, że zwierzęta będą w permanentnym stresie, co ostatecznie zablokuje wyrzut hormonów płciowych i wpłynie negatywnie na rozród. Należy zapewnić im w okresie odchowu powierzchnię 0,28 m2 na sztukę do 30 kg masy ciała, 0,56 m2 do 60 kg, 1,11 m2 do 120 kg i 1,40 m2 dla loszek dorosłych.

Jednym z największych wyzwań jest terminowo wyrażona ruja po odsadzeniu prosiąt, gdyż pierwiastki, które stanowią aż około 27% loch w stadzie, są najbardziej zagrożone przerwą w cyklu rozrodczym i brakiem rui. Zwłaszcza jeśli żywiliśmy je nieodpowiednio zbilansowaną paszą podczas laktacji.

To, jak locha je w sektorze porodowym, będzie miało odzwierciedlenie w liczbie i wielkości pęcherzyków jajnikowych. Jeżeli locha przez cały okres laktacji pobiera odpowiednią dawkę paszy, wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dojrzewanie pęcherzyków jest stabilne.

image
Zanim wprowadzimy loszki do rozrodu, musimy stworzyć im odpowiednie środowisko i dostarczyć paszę, która pozytywnie wpłynie na rozwinięcie funkcji rozrodczych
FOTO: Dominika Stancelewska

Podczas spadku spożycia paszy jest zdecydowanie mniej pęcherzyków odpowiedniej wielkości i locha albo nie ma rui, albo ma cichą ruję bądź rodzi zdecydowanie mniej prosiąt. A jak tłumaczył dr Janeczko, według hiszpańskich wyliczeń, 3 tygodnie przerwy z powodu nieskutecznego pokrycia lochy kosztują między 42 a 52 euro, czyli nawet 220–230 zł na samicę.

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2025 23:39