Kastracja immunologiczna to w opinii profesora Zygmunta Pejsaka zapewnienie świniom dobrostanu, a także poprawa w zakresie efektywności tuczu ze względu na lepsze wykorzystanie paszy przez knurkiDominika Stancelewska
StoryEditorDobrostan świń

Jakie metody na poprawę dobrostanu świń zalecają eksperci?

26.10.2024., 15:00h

Unia Europejska przykłada coraz większą wagę do kwestii dobrostanu, w tym do aspektu bólu, który zwierzęta mogą odczuwać. Państwa członkowskie są więc zobowiązane do wdrażania rozwiązań minimalizujących cierpienie i stres, również poprzez lepsze zarządzanie produkcją.

Brak odpowiedniej przestrzeni i warunków wywołują u świń zaburzenia behawioralne

O popełnionych błędach w utrzymaniu, żywieniu lub warunkach klimatycznych może świadczyć między innymi występowanie gryzienia ogonów u świń. W warunkach niedostatecznego dobrostanu odczucia zwierząt zawsze są złe, a ból i cierpienie mogą ulegać spotęgowaniu i wywoływać schorzenia nazywane technopatiami lub stereotypiami. Powstają one u świń przy ograniczeniu ruchu oraz w wyniku niektórych elementów technologii chowu, jak utrzymanie na bezściołowych podłogach mogących powodować urazy i kulawizny bądź schorzenia wymion.

W warunkach ograniczenia ruchu, nadmiernego stłoczenia, tłumienia instynktów i niezaspakajania potrzeb zwierząt obserwowane są u nich zaburzenia behawioralne, w tym nadmierna agresja i kanibalizm – mówił prof. Roman Kołacz z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas konferencji na temat dobrostanu zwierząt, którą zorganizował w tym właśnie mieście.

image
Zdaniem profesora Romana Kołacza, brak dobrostanu przyczynia się do nienaturalnych zachowań zwierząt, jak stereotypie, agresja i kanibalizm
FOTO: Dominika Stancelewska

Dobrostan świń to nie tylko komfort, ale i możliwość spełniania potrzeb gatunkowych 

W opinii eksperta, dobrostan oznacza więcej niż tylko komfort fizyczny lub biologiczny, gdyż dodatkowo uwzględnia możliwości wypełniania gatunkowych i osobniczych zachowań behawioralnych. Te właśnie wskaźniki są obiektywnymi kryteriami oceny dobrostanu zwierząt w gospodarstwie. Pomiar wskaźników mikroklimatycznych czy stężenia gazów przy umiarkowanych temperaturach zewnętrznych wykażą wartości optymalne, ale mierzone w upalny lub mroźny dzień będą dalekie od wymogów.

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. listopad 2024 04:36