StoryEditorProsięta

Jakie muszą mieć warunki prosięta tuż po odsadzeniu?

09.04.2023., 14:04h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Dla prosiąt odsadzenie jest najbardziej stresującym okresem w ich życiu. Wiąże się z oddzieleniem od lochy, zmianą żywienia z mleka na paszę stałą, przeniesieniem do nowego miejsca (czasami też z transportem) i wymieszaniem ze zwierzętami z różnych miotów w jednym kojcu.   

Jak zmniejszyć stres u prosiąt podczas odsadzania?

W celu zmniejszenia stresu prosiąt podczas tego okresu konieczne jest minimalizowanie negatywnych czynników, a masa ciała w dniu odsadzenia będzie głównym elementem dobrego startu w odchów. Dlatego muszą one ważyć przy odsadzeniu minimum 6–6,5 kg.

Jak przygotować odchowalnię dla prosiąt?

Pomieszczenie, do którego trafią prosięta, powinno być dokładnie umyte, najlepiej gorącą wodą, zdezynfekowane, suche i pozbawione substancji organicznych. Dotyczy to wszystkich elementów wyposażenia (karmniki, poidła), a także kanałów podrusztowych oraz systemu zadawania wody. Należy też koniecznie sprawdzić, czy wszystkie karmniki i poidła działają sprawnie.

Po wejściu do odchowalni prosięta muszą mieć zapewnione warunki termiczne bardzo zbliżone do tych panujących w porodówce, dlatego pomieszczenie powinno być ogrzane do temperatury 28°C i powinny być włączone maty lub promienniki. Obserwacja zwierząt i ich zachowanie pozwolą upewnić się, czy zakładana temperatura jest rzeczywiście osiągana. Temperaturę zmniejsza się następnie o 1°C co tydzień. Nie powinno się dążyć do osiągnięcia właściw...

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 19:42