Do wypadnięcia odbytu może dojść podczas nastąpienia na brzuch przez inne świnie, a to z kolei może wynikać ze zbytniego zagęszczenia kojców.
StoryEditorChoroby świń

Jakie są przyczyny wypadania odbytu u świń?

04.06.2024., 14:00h
Kanał odbytowy u świń jest krótki, co sprzyja występowaniu problemu wypadania odbytu. Dokładny mechanizm tego schorzenia nie jest rozpoznany, jednak jego wystąpieniu sprzyjają m.in. uporczywa biegunka, silny kaszel czy zaparcia.

Kiedy może dojść do wypadnięcia odbytu u świni i jakie są czynniki ryzyka?

Trudny do wydalenia kał mocno przylega do ściany jelita, co przy silnych parciach skutkuje wydostaniem się razem z kałem końcowego odcinka jelita prostego. Zaparcia mogą być spowodowane małą zawartością włókna w paszy.

Do wypadnięcia może dojść również podczas kaszlu, gdy gwałtownie rośnie ciśnienie w jamie brzusznej. Przyczyną wypadania odbytu mogą też być nagła zmiana żywienia oraz zwiększona fermentacja powodująca nadmierną ilość gazów w jelicie grubym.

Podawanie zbyt suchej i trudno strawnej paszy, która mocno podrażnia zakończenia nerwowe ścian jelita powoduje skurcz mięśniówki i zaczopowanie przesuwanej treści. Dochodzi do zagęszczenia zalegającej masy pokarmowej i niedokrwienia wskutek ucisku błony śluzowej jelita. Powoduje to zaburzenie fermentacji w jelicie grubym, zwiększa się rozkład bakteryjny treści pokarmowej. Rośnie ciśnienie w jamie brzusznej oraz powstają nadmierne ilości substancji, które działają toksycznie na narządy.

Czynnikiem predysponującym do wystąpienia schorzenia mogą być mykotoksyny, gdy stosujemy zagrzybioną paszę lub słomę. Również zarobaczenie organizmu ma swój udział w wypadaniu odbytu w związku z nadmiernymi skurczami mięś­niówki jelit oraz osłabieniem ściany jelita w wyniku aktywności pasożytów. Także w przypadku nastąpienia na brzuch przez inne świnie może pojawić się ten problem, a to z kolei może wynikać ze zbytniego zagęszczenia kojców.

Niska temperatura lub przeciągi powodują, że świnie zaczynają układać się jedna na drugiej. Leżąc na sobie, wywołują duży nacisk na odbyt. Nachylenie podłogi większe niż 4 cm także zwiększa ryzyko zachorowania.

image
Do wypadnięcia odbytu może dojść podczas nastąpienia na brzuch przez inne świnie, a to z kolei może wynikać ze zbytniego zagęszczenia kojców.
FOTO:

Brak dostępu do wody również predysponuje do wypadania odbytu u zwierząt

Przyczyną problemu może być brak ciągłego dostępu do wody lub zbyt duże stężenie wapnia w wodzie pitnej, które skutkuje zablokowanym moczowodem, a w efekcie prowadzi do wypadnięcia odbytu.

Wśród czynników wywołujących problem jest także obecność dużej ilości fitoestrogenów w paszy, niedobór wapnia, fosforu i witaminy D3, duży udział w dawce pokarmowej pasz objętościowych i ciężkostrawnych powodujących nadmierne wypełnienie przewodu pokarmowego, duża zawartość skrobi.

Czytaj więcej: Woda w żywieniu świń: wzmaga mleczność, apetyt i przyrosty

W jakim wieku najczęściej dochodzi do wypadania odbytu u świń?

Brakuje dowodów potwierdzających udział czynników genetycznych w etiologii wypadania odbytu u świń. Najbardziej narażone są zwierzęta w wieku 8–20 tygodni. Świnie z wypadniętym odbytem należy jak najszybciej odizolować od reszty grupy. W przeciwnym razie pozostałe osobniki będą gryzły wystającą część, uszkadzając ją.

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 22:56