StoryEditorASF

Już tylko niewielkie obszary są objęte czerwoną strefą ASF

10.04.2023., 17:04h
Po publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/373 z 17 lutego 2023 roku zmieniającego załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń zmieniły się zasięgi stref ASF.  

I tak, z obszaru czerwonego do różowego przeniesione zostały:

  • w województwie zachodniopomorskim gminy: Banie, Chojna, Trzcińsko-Zdrój i Widuchowa w powiecie gryfińskim
  • w województwie lubuskim gminy Niegosławice i Szprotawa w powiecie żagańskim.

Z obszaru objętego ograniczeniami (strefy niebieskiej) uwolnione zostały natomiast:

  • w województwie łódzkim gmina Przedbórz w powiecie radom­szczańskim
  • w województwie małopolskim powiaty: proszowicki, brzeski oraz części powiatu tarnowskiego (gminy: Ciężkowice, Gromnik, Pleśna, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, miasto Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wojnicz i Zakliczyn),
  • w województwie świętokrzyskim powiaty: kazimierski, pińczowski, jędrzejowski, włoszczowski, kielecki
  • w województwie pomorskim części powiatu gdańskiego (gmin Kolbudy, Przywidz i Trąbki Wielkie) oraz część gminy wiejskiej Pruszcz Gdański.

Wymogi bioasekuracji nie powinny być łagodniejsze dla małych gospodarstw

Pomimo że, jak twierdzi ministerstwo rolnictwa, walka z afrykańskim pomorem świń przynosi dobre rezultaty, Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF krytycznie odniosło się do planowanych zmian zakładających zmniejszenie wymagań w zakresie bioasekuracji dla gospodarstw, w których utrzymuje się nie więcej niż 10 świń w roku. Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa budzi kontrowersje, gdyż, zdaniem przedstawicieli producentów trzody chlewnej, takie poluzowanie przepisów może spowodować ponowne rozprzestrzenianie się wirusa do gospodarstw. Porozumienie tłumaczy, że odchodzenie od zasadniczych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych w proponowanej skali jest nieuzasadnione, gdyż sytuacja epidemiologiczna odnośnie do afrykańskiego pomoru świń w Polsce wciąż stanowi zagrożenie dla krajowego sektora wieprzowiny.

Jednak minister Henryk Kowalczyk przekonuje, że nie ma się czego obawiać, gdyż zmiana zasad bioasekuracji w tych gospodarstwach nie zmienia w żaden sposób sytuacji w większych stadach. W jego ocenie sytuacja epidemiologiczna zezwala na zmniejszenie wymagań w zakresie bioasekuracji w chlewniach do 10 sztuk. Jak wyjaśnia szef resortu rolnictwa, nie będą one całkowicie zwolnione z zasad bioasekuracji, a przepisy powstały na skutek żądań rolników, by ułatwić im chów na własny użytek.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Archiwum

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:04