W ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami Krajowej Rady WieprzowinyKRW
StoryEditorJak można uratować polski sektor wieprzowiny?

Krajowa Rada Wieprzowiny apeluje o skuteczną strategię odbudowy pogłowia świń w Polsce

07.02.2024., 14:00h
Powołana niedawno Krajowa Rada Wieprzowiny spotkała się w końcu z ministrem Czesławem Siekierskim. Przedstawiciele KRW oczekiwali tych rozmów i liczą na to, że problemy branży zostaną w końcu potraktowane poważnie. Poza ministrem rolnictwa w spotkaniu udział wzięli sekretarze stanu Jacek Czerniak i Michał Kołodziejczak oraz dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywnościowego i Weterynarii Monika Wilińska

Przedstawiciele Krajowej Rady Wieprzowiny spotkali się z nowymi władzami Ministerstwa Rolnictwa

Pierwsze spotkanie z nowymi władzami resortu rolnictwa służyło przede wszystkim przedstawieniu rozwiązań proponowanych przez branżę trzody chlewnej, w tym niezbędnych zmian legislacyjnych, bez których nie może być mowy o ratowaniu polskiego sektora wieprzowiny. Przedstawiciele KRW są świadomi warunków koniecznych do powodzenia strategii, dlatego zwrócili się do ministra z prośbą o powołanie stałego zespołu ds. rozwoju trzody chlewnej i oddelegowanie do prac osób umocowanych i kompetentnych po stronie MRiRW, które będą zaangażowane i zdolne do współpracy ze stroną społeczną. W przeciwnym razie dźwignięcie z zapaści sektora trzody chlewnej będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

Realizacja niektórych rozwiązań uzależniona jest od innych ministerstw, dlatego apelowano też, aby zespół ministerialno-społeczny miał możliwość, a wręcz obowiązek ścisłej współpracy z resortami klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii.

Strona ministerialna nie wyraziła jeszcze jednoznacznej deklaracji co do wsparcia prac nad odbudową branży trzody chlewnej

Decyzja o ewentualnych zasadach współpracy pomiędzy ministerstwem rolnictwa a Krajową Radą Wieprzowiny ma być podjęta w ciągu najbliższych tygodni, tak aby jak najszybciej rozpoczęły się prace nad realizacją strategii odbudowy sektora trzody chlewnej w Polsce.

W ministerstwie był już wcześ­niej powołany zespół ds. odbudowy pogłowia świń, który koordynuje dyrektor Monika Wilińska. Krajowa Rada Wieprzowiny została powołana na początku stycznia br. jako organizacja społeczna z oddolnej inicjatywy producentów trzody chlewnej przy współudziale głównych organizacji branżowych. Stawia sobie za cel doprowadzenie do długo oczekiwanej reformy branży w Polsce. Jej przedstawiciele z niecierpliwością czekają na decyzję MRiRW, gdyż zależy im na jak najszybszym rozpoczęciu skutecznych działań.

image

W ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami Krajowej Rady Wieprzowiny

FOTO: KRW

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. kwiecień 2024 01:55