Firma MSD Animal Health uroczyście otworzyła przy fabryce w Psarach Małych centrum edukacyjne dla producentów zwierząt oraz lekarzy weterynariiDominika Stancelewska
StoryEditorZdrowie zwierząt

MSD Animal Health otworzyło centrum, które będzie wspierać hodowców i lekarzy weterynarii

18.05.2024., 14:00h
MSD Animal Health uroczyście otworzyło w Psarach Małych niedaleko Wrześni centrum doskonalenia hodowców trzody chlewnej i bydła oraz lekarzy weterynarii.

Experience Center w Psarach Małych już otwarte

Firma jest jednym z liderów branży weterynaryjnej w naszym kraju, a także w Europie i na świecie. Nowa inwestycja ma pomóc rolnikom lepiej korzystać z nowoczesnych systemów związanych z identyfikacją zwierząt i zarządzaniem stadem.

W MSD Animal Health w Psarach Małych wytwarzane są specjalistyczne produkty wspierające identyfikację i monitorowanie zwierząt, między innymi kolczyki, w tym elektroniczne, do identyfikacji oraz monitorowania bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz, jak również kolczyki z możliwością pobierania tkanki oraz mikroczipy dla zwierząt towarzyszących i koni. Zakład produkcyjny w Psarach to jeden z największych tego typu na świecie i drugi w grupie MSD Animal Health.

W ofercie fabryki znajduje się około 400 typów kolczyków, a ich roczna produkcja wynosi 400 mln sztuk. Fabryka zapewnia 15% światowego zapotrzebowania na urządzenia do identyfikacji zwierząt. Na eksport trafia 80% produkcji – poinformowała Regina Holzbauer, lider globalnego zespołu ds. produkcji MSD Animal Health.

image
Firma MSD Animal Health uroczyście otworzyła przy fabryce w Psarach Małych centrum edukacyjne dla producentów zwierząt oraz lekarzy weterynarii
FOTO: Dominika Stancelewska

Kolczyki produkowane na potrzeby chowu trzody chlewnej trafiają głównie na rynek niemiecki, duński i belgijski.

Historia fabryki sięga 2004 roku, kiedy w podpoznańskim Swarzędzu swoją działalność rozpoczęła mała firma pod marką Allflex zatrudniająca 20 pracowników.

Przy użyciu tylko siedmiu maszyn produkowano głównie kolczyki dla zwierząt gospodarskich na rynek polski. W 2011 roku przeniesiono produkcję do nowo­cześniejszej i bardziej zautomatyzowanej fabryki o powierzchni 10 tys. m2 w Psarach Małych i pozostała ona w tej lokalizacji do dziś. W 2013 roku powstały nowe linie produkcyjne przy wykorzystaniu technologii wtryskowych i laserowych, a fabryka zwiększyła produkcję. W 2014 wystartowała produkcja mikroczipów. Na tę chwilę fabryka zatrudnia 200 pracowników, wykorzystuje 23 maszyny wtryskujące, 21 laserów i dwie linie automatyczne – przedstawiała Regina Holzbauer.

Dziś kolczyk to nie tylko numer zwierzęcia

W 2019 roku MSD Animal Health przejął Allflex i od tego czasu fabryka działa pod nową marką. Specjalizuje się między innymi w produkcji kolczyków TST, które służą do pobierania próbek tkanek ucha podczas kolczykowania zwierzęcia. Jest to przydatne we wczesnym wykrywaniu chorób zakaźnych w stadzie lub może być użyte jako narzędzie do geno­typowania.

Rozwiązania MSD Animal Health można dostosowywać nawet do najbardziej wymagających zastosowań. Fabryka w Psarach Małych dostarczyła na przykład systemy znakowania wielbłądów wyścigowych w Arabii Saudyjskiej oraz wyprodukowała elementy systemu znakowania łososi na potrzeby badań naukowych w amerykańskim Ohio.

Wydaje się, że kolczyk to kawałek plastiku. Tymczasem musi on spełniać szereg parametrów, tak by w użytkowaniu był wytrzymały, czytelny i bezpieczny. Musi służyć zwierzęciu do końca życia. W laboratorium stale sprawdzana jest jakość kolczyków, siła rozrywu, sprawujemy kontrolę nad poszczególnymi partiami, w czym pomaga bardzo szeroka baza danych, którą przechowujemy – podkreślał Michał Kubiatowicz, dyrektor operacyjny fabryki w Psarach Małych.

image
– W ofercie fabryki znajduje się około 400 typów kolczyków, a ich roczna produkcja to 400 mln sztuk – mówiła Regina Holzbauer
FOTO: Dominika Stancelewska
image
Wśród kolczyków MSD Animal Health znajdują się takie, które umożliwiają monitorowanie stanu zdrowia zwierząt, w tym pobieranie tkanek podczas ich zakładania
FOTO: Dominika Stancelewska

24 kwietnia w fabryce w Psarach Małych uroczyście otwarto Experience Center, które ma służyć celom edukacyjnym. To pierwsza tego typu inicjatywa MSD Animal Health w Europie Środkowo-Wschodniej, powołana w celu prezentowania rozwiązań firmy w zakresie identyfikacji i monitorowania zdrowia zwierząt.

Rozpoczynamy nowy etap, mający na celu popularyzowanie wiodących technologii wśród hodowców i producentów. Chcemy w tym miejscu prezentować swoje innowacyjne rozwiązania w zakresie między innymi identyfikacji zwierząt, monitoringu, zarządzania stadem – mówił Henrique Casagrande, dyrektor zarządzający regionem Europy Centralnej w MSD Animal Health.

Warsztaty już się zaczęły. "Chcemy dzielić się wiedzą z innymi"

Działalność jednostki będzie wspierać hodowców i lekarzy weterynarii w poznawaniu najnowszych rozwiązań technologicznych wspierających produkcję zwierzęcą oraz doskonaleniu kompetencji w zakresie zdrowia zwierząt. W warsztatach będą mogli uczestniczyć również studenci oraz uczniowie szkół o kierunkach rolniczych oraz weterynaryjnych.

Pierwsze szkolenie odbyło się w marcu br. dla uczniów Technikum Weterynaryjnego we Wrześ­ni. Dzięki temu, że na ekspozycji znajdują się najnowsze technologie wyprodukowane przez firmę, możliwe są szkolenia produktowe zwiększające skuteczność korzystania z nowych technologii.

Chcemy dzielić się wiedzą z innymi, dlatego zdecydowaliśmy się na budowę Experience Centre. Mamy nadzieję, że dzięki programom edukacyjnym i treningowym przeznaczonym dla szerokiego grona osób związanych z produkcją zwierząt będziemy mogli dzielić się specjalistyczną wiedzą o nowoczesnym rolnictwie – podsumował Timur Khabibullin, dyrektor działu Livestock w Europie Centralnej.

Współpraca między MSD Animal Health a Polską Federacją

Podczas uroczystego otwarcia Experience Center MSD Animal Health oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podpisali Kartę Współpracy. W myśl jej zapisów będą one wspólnie udzielać wsparcia doradczego i technologicznego hodowcom bydła mlecznego i producentom mleka. Współpraca będzie realizowana w formie szkoleń i warsztatów z zakresu użytkowania narzędzi służących do poprawy zdrowotności stada oraz opłacalności produkcji mleka.

W ofercie firmy MSD Animal Health znajduje się bowiem między innymi system SenseHub służący do monitorowania stad bydła mlecznego w zakresie parametrów zdrowia, rozrodu i żywienia. Monitorowane mogą być pojedyncze zwierzęta oraz grupy, co dostarcza informacji o całym stadzie. Dane mogą być zbierane przez całe życie zwierząt, od chwili narodzin. Istota funkcjonowania systemu polega na wykryciu różnic w rutynie zachowania. Dzięki temu można wychwycić odstępstwa, które wskazują na problemy zdrowotne, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych, ruję czy stres.

image
– Polska jest dla MSD Animal Health istotnym europejskim rynkiem o znaczącym potencjale, dlatego firma od lat zwiększa tu skalę działalności – podkreślał Henrique Casagrande
FOTO: Dominika Stancelewska

Firma dysponuje także systemem do bezpośredniego montażu w hali udojowej, który analizuje skład mleka, a także urządzeniem, które pozwala w czasie rzeczywistym określić liczbę komórek somatycznych w mleku. Wszystkie informacje z systemów są połączone z aplikacją, która wysyła hodowcy odpowiednie powiadomienia na smartfon.

MSD Animal Health wspiera zdrowie i dobrostan zwierząt

Firma MSD w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie znana jest pod nazwą Merck & Co., Inc., z siedzibą w Rahway w New Jersey w USA. MSD Animal Health jest jednostką firmy skupioną na zdrowiu zwierząt. Jest obecna w ponad 50 krajach, a jej produkty dostępne są na 150 rynkach. Zakłady produkcyjne i centra technologiczne można znaleźć w obu Amerykach, Europie, Izraelu, Chinach, Australii czy Nowej Zelandii. W Polsce mieści się nie tylko w Psarach Małych, ale również w Warszawie.

image
Schemat dwóch w pełni wyposażonych stanowisk hali udojowej jest jednym z elementów otwartego centrum edukacji
FOTO: Dominika Stancelewska

MSD Animal Health oferuje lekarzom weterynarii, rolnikom, producentom i właścicielom zwierząt szeroką gamę leków weterynaryjnych, szczepionek i rozwiązań w zakresie zarządzania zdrowiem, a także produkty do identyfikacji oraz monitoringu.

Celem MSD Animal Health jest nie tylko zapewnienie zdrowia, ale przede wszystkim poprawa wyników i dobrostanu zwierząt, a także wspieranie osób, które się nimi opiekują. Firma intensywnie inwestuje w obszarze badań i rozwoju, o czym świadczy chociażby uruchomienie Experience Center w Psarach Małych. Zdrowsze zwierzęta to zrównoważone dostawy żywności, ochrona ludzi przed chorobami przenoszonymi przez zwierzęta – podkreślał Henrique Casagrande.

Rozwiązania MSD Animal Health służą nie tylko zwierzętom gospodarskim, ale także domowym. Spółka skoncentrowana jest na zapobieganiu chorobom zwierząt, bazuje na rozbudowanym zapleczu naukowym.

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 09:37