To nie mięso nam szkodzi, ale dodatki, które są stosowane w przetworzonych wyrobach. Wieprzowina dostarcza natomiast cennych składników niedostępnych w produktach roślinnychDominika Stancelewska
StoryEditorDlaczego warto spożywać mięso?

Naukowcy: czerwone mięso może chronić przed udarem!

10.07.2024., 14:00h
Zdrowie stada, warunki dobrostanu oraz jakość uzyskiwanej wieprzowiny wzajemnie się uzupełniają i powinny być celem w produkcji trzody chlewnej. Podobnie jak ograniczanie stosowania antybiotyków w chowie. Będą to bowiem argumenty dla stale rosnącej grupy przeciwników spożywania produktów zwierzęcych.

Dlaczego mięso jest nam potrzebne w diecie?

Choć nie ma żadnych niepodważalnych dowodów na to, że mięso jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorób u ludzi, to przypisuje mu się niestety wiele negatywnych cech.

Szacuje się, że między 700 a 900 mln ludzi na świecie głoduje lub jest niedożywionych. Brakuje im przede wszystkim składników odżywczych, które pochodzą z mięsa, jaj i mleka, zwłaszcza mikroelementów, witamin i białka.

Spożywanie produktów, które są teraz bardzo zalecane, będzie prowadziło do dalszego pogłębiania się tych niedoborów. Nie uwzględnia się bowiem ważnych aspektów żywienia dietami roślinnymi wykluczającymi produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie zwrócono między innymi uwagi na najnowsze dowody dotyczące różnic w biodostępności mikroelementów z różnych pokarmów. W dietach z dużą ilością białka roślinnego, nawet jeśli wydaje się, że żelaza jest dużo, to jest ono słabo przyswajalne przez organizm ludzki – mówiła prof. Alice V. Stanton z Uniwersytetu Medycyny i Nauk o Zdrowiu w Irlandii podczas Konferencji Lekarzy Chorób Świń w Krakowie.

image
Zdaniem prof. Alice V. Stanton, informacje o tym, że zbyt duża ilość mięsa może mieć związek z chorobami przewlekłymi, są o bardzo niskiej wiarygodności
FOTO: Dominika Stancelewska

Czerwone i przetworzone mięso jest bogate we wszystkie niezbędne aminokwasy, a także w wiele powszechnie brakujących składników mineralnych, więc jeśli przesłanie zalecające jego umiarkowane spożycie miałoby zostać wdrożone, to zdaniem prof. Alice V. Stanton, częstotliwość występowania niedożywienia, zwłaszcza dzieci i matek, a także anemii spowodowanej niedoborem żelaza czy utrata masy mięśniowej i siły u osób starszych, znacznie by wzrosły.

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 15:13