Nowe ognisko ASF w gospodarstwie pod Parczewem. 1700 świń do wybiciaarch.
StoryEditorASF znów atakuje!

Nowe ognisko ASF w gospodarstwie pod Parczewem. 1700 świń do wybicia

26.06.2023., 10:35h
ASF znów atakuje w powiecie parczewskim, czyli zagłębiu trzody chlewnej na Lubelszczyźnie. Inspekcja weterynaryjna wykryła tam kolejne ognisko u świń. Do wybicia jest aż 1700 sztuk.

Jest trzecie ognisko ASF w woj. lubelskim

Bardzo złe wiadomości dla producentów trzody chlewnej. ASF nie odpuszcza i znów uderza w zagłębie świńskie województwa lubelskiego. Inspekcja weterynaryjna stwierdziła właśnie kolejne, drugie już w tym roku ognisko ASF u świń na terenie powiatu parczewskiego. Jest to jednocześnie szóste ognisko ASF w Polsce w tym roku i trzecie w woj. lubelskim.

ASF k. Parczewa. Aż 1700 świń do likwidacji

Ognisko wykryto w miejscowości Tyśmienica w gminie Parczew w stadzie 1700 świń. Obecnie trwa likwidacja stada.

- Jest to ognisko pierwotne, niepowiązane z ogniskiem, które wybuchło 16 czerwca w miejscowości Rudzieniec, w gminie Milanów. Nie wiemy jeszcze, skąd wirus znalazł się w tym gospodarstwie, zwłaszcza że obydwa ogniska znajdują się na dwóch skrajnych końcach powiatu. Nie było też żadnych padłych dzików wokół ogniska. Będziemy prowadzić dochodzenie epidemiologiczne, a w tej chwili podejmujemy czynności zmierzające do likwidacji ogniska ​– poinformował nas Piotr Kicman, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie.            

Rolnicy z powiatu parczewskiego są zdruzgotani tą wiadomością. Ostatnie ogniska wystąpiły na ich terenie w 2018 roku. Było ich wtedy 20 - wszystkie wybuchły latem na przestrzeni dwóch miesięcy i zdziesiątkowały tamtejszą hodowlę. 

W ciągu 10 dni ​ASF zlikwidował 3000 tysiące świń w powiecie parczewskim

To już drugie ognisko w powiecie parczewskim w tym roku. Poprzednie stwierdzono 16 czerwca w miejscowości Rudzieniec​ w gminie Milanów. Utrzymywano tam ponad 1200 sztuk świń.

- W promieniu dwóch kilometrów od gospodarstwa w Rudzieńcu nie ma żadnych dużych ferm. Natomiast obszar zapowietrzony obejmuje ok. 50 gospodarstw, gdzie są duże ilości świń – wyjaśniał nam Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie.     

Wysyp ognisk ASF w Polsce

W tym roku w Polsce stwierdzono już 6 ognisk ASF: w Lubaniu w województwie dolnośląskim, w miejscowości Wielowieś w gminie Międzychód w woj. wielkopolskim i trzy w woj. lubelskim: w powiecie parczewskim i radzyńskim. Jest także ognisko w woj. warmińsko-mazurskim w miejscowości Banie Mazurskie w powiecie gołdapskim.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:06