Na pytanie, czy kiedykolwiek rozważali przejście na tucz w cyklu otwartym w ramach umów kontraktowych, odpowiadają zgodnie, że nie wyobrażają sobie takiej współpracy, ponieważ wspiera się wówczas głównie firmy zagraniczne.Dominika Stancelewska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Od 9 pokoleń prowadzą gospodarstwo na Pomorzu. "Nigdy nie przejdziemy na tucz kontraktowy"

28.09.2023., 14:45h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Pomimo że pogłowie świń w kraju spada, a rolnicy rezygnują z utrzymywania loch, są i tacy, którzy nigdy tego nie rozważali. Jak twierdzą, świnie w gospodarstwie były od zawsze, i nie zamierzają tego zmieniać. Nie przeszkadza im to w rozwijaniu gospodarstwa, powiększaniu areału i stawianiu na różne specjalizacje produkcji zwierzęcej.

Pomimo kryzysu na rynku trzody, hodowcy nie chcą zrezygnować z produkcji świń

Jak wskazują wszelkie dane, pogłowie trzody chlewnej w kraju zmalało drastycznie. W szczególności zamknęły się małe i średniej wielkości gospodarstwa rodzinne, które produkowały świnie w cyklu zamkniętym, choć według ekspertów ta forma ma zdecydowanie większy sens ekonomiczny aniżeli cykl otwarty, bazujący na zakupie drogich warchlaków z zagranicy. Andrzej i Magdalena Błażejewscy z położonego na skraju Borów Tucholskich Sierosławia w powiecie świeckim utrzymują około 35 loch w cyklu zamkniętym, ale, jak mówią, pomimo licznych kryzysów na rynku nigdy nie planowali z nich zrezygnować.

W trzodzie chlewnej dobrych lat tak naprawdę było niewiele. Nawet jeśli cena trochę podskoczy, to bardzo szybko znowu zaczyna spadać. Trzeba się do tego przyzwyczaić i robić swoje – mówi gospodarz.

Na pytanie, czy kiedykolwiek rozważali przejście na tucz w cyklu otwartym w ramach umów kontraktowych, odpowiadają zgodnie, że nie wyobrażają sobie takiej współpracy, ponieważ wspiera się wówczas głównie firmy zagraniczne. Oni chcą być niezależni i dbać o dorobek pokoleń. ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 04:15