Skumulowanie wyproszeń w jednym czasie umożliwia też nadzór nad porodami.Dominika Stancelewska
StoryEditorZarządzanie stadem

Synchronizacja porodów w stadzie świń: jakie to daje korzyści?

14.09.2023., 14:00h
Korzystanie z preparatów zawierających altrenogest lub prostaglandynę pozwala na poprawę funkcjonowania grup technologicznych oraz zsynchronizowanie porodów w stadzie. Nie zastąpią one, oczywiście, prawidłowej pracy z lochami, przygotowania loszek do rozrodu, prawidłowego żywienia oraz stymulowania i wyszukiwania rui. Jednak mogą pozwolić na uporządkowanie rozrodu i lepszą organizację opieki nad maciorami i prosiętami.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są największe zalety synchronizacji rui i wyproszeń w stadzie?
  • Jak można naturalnie synchonizować cykle rozrodcze u świń?
  • Jakie są alternatywy dla naturalnej synchronizacji i o czym należy pamiętać zarządzając rozrodem loch w swoim stadzie?

Jakie są największe zalety synchronizacja rui i porodów u świń?

Jednym z zabiegów stosowanych w celu poprawy efektywności rozrodu w gospodarstwach jest synchronizacja rui i porodów. Jeśli bowiem lochy wypraszają się w niewielkich odstępach czasu, ułatwia to właściwe zarządzanie stadem, organizację pracy, diagnostykę ciąży i utrzymanie wysokiego statusu zdrowotnego, a także pozwala prowadzić stado z zachowaniem stałych grup techno­logicznych. Skumulowanie wyproszeń w jednym czasie umożliwia też nadzór nad porodami. Optymalnym rozwiązaniem jest, oczywiście, wykorzystanie w tym celu naturalnego cyklu płciowego poprzez właściwe przygotowanie loch do rozrodu. To najkorzystniejszy sposób synchronizacji rui i w konsekwencji również porodów, jednak nie zawsze udaje się to uzyskać w praktyce i wówczas wykorzystuje się hormony.

Rozwiązaniem alternatywnym d...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 02:23