Od 5 czerwca 2023 r. terytorium Polski jest oficjalnie uznane przez Komisję Europejską za obszar wolny od zakażenia wirusem choroby Aujeszkyego u świńPexels
StoryEditorŚwinie

Ważne! Polska po 15 latach wreszcie wolna od choroby Aujeszky‘ego

07.06.2023., 15:30h
Kamila DluzewiczKamila Dluzewicz
Dobra wiadomość dla producentów świń! Polska została uznana przez Komisję Europejską za kraj wolny od wirusa choroby Aujeszky‘ego uświń. Co to oznacza dla hodowców?

Polska w końcu wolna od choroby Aujeszkyego!

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, od dnia 5 czerwca 2023 r. terytorium Polski jest oficjalnie uznane przez Komisję Europejską za obszar wolny od zakażenia wirusem choroby Aujeszkyego u świń. Jest to najwyższy status zdrowotny, jaki może zostać przyznany państwu członkowskiemu w odniesieniu do tej choroby.

Oznacza to, że w przypadku przemieszczania świń pochodzących z Polski do innych państw członkowskich nie ma już konieczności spełniania dodatkowych warunków weterynaryjnych w odniesieniu do tej choroby, w tym wykonywania dodatkowych badań laboratoryjnych próbek pobranych od przemieszczanych świń. Jednocześnie świnie wprowadzane na terytorium Polski z innych państw członkowskich lub ich obszarów o niższym statusie epizootycznym muszą spełniać dodatkowe wymagania weterynaryjne w tym zakresie.

Przeszło 15 lat walki z wirusem choroby Aujeszkyego w polskich chlewniach

Choć pierwszy przypadek choroby Aujeszkyego u świni na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stwierdzono w 1959 r, rządowy program zwalczania tego wirusa rozpoczęto w Polsce 15 lat temu. Jak podaje Inspekcja Weterynaryjna, łącznie przez ten czas chorobę stwierdzono w 19 382 stadach świń, w których wykryto 51 162 zakażonych świń.

Brak przypadków choroby Aujeszkyego w Polsce od września 2020 r. pozwoliły na złożenie do Komisji Europejskiej wniosku o uznanie całego terytorium kraju za obszar wolny od zakażenia wirusem. Obecnie będą kontynuowane badania w ramach stałego monitorowania choroby, niezbędnego do utrzymania przyznanego statusu.

To bardzo ważna informacja dla hodowców trzody chlewnej – po 15 latach zwalczania tej choroby w Polsce będziemy mogli wywozić nasze polskie świnie, zarówno do chowu jak i hodowli, praktycznie do wszystkich krajów Unii Europejskiej – poinformował zastępca GLW Krzysztof Jażdżewski.

image

Od 5 czerwca 2023 r. terytorium Polski jest oficjalnie uznane przez Komisję Europejską za obszar wolny od zakażenia wirusem choroby Aujeszkyego u świń

FOTO: Pexels
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. wrzesień 2023 07:19