Gorętszy i wilgotniejszy klimat oraz ekstremalne warunki pogodowe wywierają stres na rośliny i sprzyjają rozwojowi grzybów wytwarzających toksyny.
StoryEditorCzym żywić świnie?

Żywienie świń: Zboża bardziej skażone mykotoksynami niż soja

06.10.2023., 14:00h
Mykotoksyny są wszechobecne w surowcach paszowych i wywierają negatywny wpływ na zdrowie i wydajność zwierząt. Dlatego należy monitorować ich występowanie. Jak wynika z badań, konieczne jest łagodzenie skutków skażenia komponentów mykotoksynami, gdyż stanowią one coraz większy problem w zbożach na całym świecie.

Soja bezpieczniejszym komponentem paszowym niż zboża

Niezależnie od zmian zawartości poszczególnych toksyn w komponentach roślinnych stale stanowią one wyzwanie dla przemysłu paszowego i produkcji zwierzęcej. Stopień skażenia wykazuje różnice regionalne i zmienność w zależności od warunków w danym sezonie. Ostatnie wyniki badania DSM World Mycotoxin Survey, przeprowadzone od stycznia do czerwca 2023 roku, pokazują, że najczęściej wykrywane są toksyny z rodzaju Fusarium: fumonizyny (FUM), deoksyniwalenol (DON) i zearalenon (ZEN).

W ramach badania zebrano 10 199 próbek z 78 krajów na całym świecie, przy czym najwięcej mykotoksyn stwierdzono w Ameryce Północnej, skąd sprowadzamy śrutę sojową, w Azji Południowej oraz w Chinach i na Tajwanie. Skażone jednak bardziej są zboża niż soja, która wydaje się bezpiecznym komponentem paszowym. W 64% próbek wykryto więcej niż jedną mykotoksynę, w 23% tylko jedną, a 14% próbek było czystych. Największe ryzyko skażenia w Europie stanowiły zearalenon i deoksyniwalenol, natomiast fumonizyny i deoksyniwalenol to problem w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, a w Azji i Ameryce Północnej najczęs...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 01:17