StoryEditorŚwinie

Właściciel powinien zadbać o swoje stado

22.06.2021., 10:06h
Producenci świń są coraz bardziej świadomi znaczenia zasad bioasekuracji. Zdaniem Waldemara Markuszewskiego przede wszystkim rolnik musi przestrzegać ustalonych przez siebie norm i wymagać ich respektowania przez innych. Łatwo bowiem przenieść wirusa afrykańskiego pomoru świń na kołach samochodu albo na niezmienionym obuwiu.

Produkcja świń to nie tylko chlewnie

Marzena i Waldemar Markuszewscy z Różnowa w gminie Susz produkcją trzody chlewnej zajmują się dopiero od 4 lat, ale od samego początku stawiają na pełen profesjonalizm.
 
– Wcześniej nie byliśmy ukierunkowani na żadną produkcję, choć mieszkamy na wsi. Pracowałem zawodowo jako policjant i rozważałem różne możliwości po przejściu na dość wczesną przecież emeryturę. Nie wyobrażałem sobie, żeby nic nie robić. Posiadamy zaledwie 12 ha ziemi własnej i teraz jeszcze ponad 20 ha dzierżawimy. Doświadczenia znajomych w tuczu kontraktowym skłoniły nas do skontaktowania się z firmą Agri Plus i tak to się zaczęło – opowiada Waldemar Markuszewski.
 
Jak dodaje, zależało mu na umowie i gwarancji wieloletniej współpracy, gdyż w przeciwnym razie mógłby nie uzyskać kredytu na inwestycję, która kosztowała ponad 2 mln zł.
 
– Już kiedy ruszyliśmy z budową, wiedzieliśmy, że konieczne będzie także ogrodzenie obiektu i ciągłe jego doposażanie, ponieważ produkcja świń to nie tylko same chlewnie. Postawiliśmy dodatkowe pomieszczenie od razu przy wejściu od drogi, w którym należy pozostawić o...
Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 15:28