StoryEditorWiadomości rolnicze

Wzrosną koszty nadzoru nad ubojem?

29.07.2022., 14:07h
Branża mięsna obawia się znaczącego wzrostu opłat za nadzór nad ubojem zwierząt oraz nowych kosztów za czynności administracyjne. Ma to związek z projektem rozporządzenia ministra rolnictwa, w którym zaproponowano wzrost kosztów nadzoru w zależności od rodzaju ubijanego zwierzęcia od 2 do aż 107%. 

Taka podwyżka w konsekwencji będzie rodzić patologie w nadzorze

W opinii Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP podwyżka jest nieproporcjonalnie wysoka i dotyczy opłaty za kontrolę urzędową pierwotnie niezaplanowaną lub konieczną w wyniku niezgodności oraz sprawdzającą usunięcie tej niezgodności.

Zdaniem Stowarzyszenia, zakłady mięsne z obawy o nałożenie opłaty, w ich odczuciu pojmowanej jako kara, mogą unikać informowania o problemach jednostki Inspekcji Weterynaryjnej. W konsekwencji będzie to rodzić patologie w nadzorze. Tak duże kwoty mogą spowodować problemy w przepływie informacji o niezgodnościach stwierdzanych w zakładach, dlatego zdaniem branży powinny zostać zmniejszone co najmniej o połowę.

Nowe stawki Inspekcji Weterynaryjnej odczuje konsument

Jak tłumaczy Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, nowe stawki opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną finalnie będą musiały być przerzucone na konsumenta. Choć branża mięsna ma świadomość wieloletnich problemów Inspekcji Weterynaryjnej, objawiających się niedofinansowaniem i brakami kadrowymi, nie zgadza się jednak na wprowadzanie podwyżek akurat w tym trudnym momencie. Nową opłatą zostaną obciążone również zakłady, które starają się uzyskać uprawnienia eksportowe do krajów trzecich, co może zmniejszyć ich konkurencyjność na rynku i tym samym ograniczy liczbę firm, które będą chciały uzyskać zgodę na wysyłkę produktów. Tymczasem ze względu na trudną sytuację gospodarczą powinno nam zależeć na rozwoju firm i zwiększaniu eksportu. 

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 17:23