Zmiana czasu na zimowy: jak wpływa na krowy?Canva
StoryEditorWiadomości

Zmiana czasu na zimowy: jak wpływa na krowy?

24.10.2024., 14:30h

Wraca temat zmiany czasu z letniego na zimowy. Już w nocy z 26 na 27 października 2024 r. cofniemy zegarki o godzinę. A co na to krowy?

Miało nie być zmiany czasu, a jest

Rozmowy na temat zrezygnowania z wprowadzania zmiany czasu z letniego na zimowy są prowadzone od kilku lat. Jak przypomina niemiecki Top Agrar, już w roku 2019 Parlament Unii Europejskiej zgodził się na propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zniesienia zmiany w 2021 r., jednak temat ucichł.

Na pierwszym miejscu znalazły się bowiem kwestie związane z pandemią koronawirusa i kryzysem gospodarczym w UE. Aktualnie KE jest zdania, że to państwa członkowskie powinny same stwierdzić, czy chcą nadal zmieniać czas, czy nie. Innego zdania są jednak rządy poszczególnych krajów, które oczekują przedstawienia ogólnej koncepcji skoordynowanego podejścia do zniesienia zmiany czasu. Państwa członkowskie obawiają się bowiem wystąpienia mozaiki niezliczonych problemów, zwłaszcza w zakresie sprawnego funkcjonowania europejskiego rynku wewnętrznego.

Jak hodowcy krów radzą sobie ze zmianą czasu?

W nadchodzący weekend rolnicy ponownie muszą przygotować siebie i swoje zwierzęta na zmianę czasu z letniego na zimowy. Najbardziej poszkodowane w te sytuacji są krowy, którym wewnętrzny zegar mówi, że już czas na dojenie. Większość rolników przygotowuje się do zmiany wcześniej, dostosowując bydło do nowej pory udoju. Dzięki temu wrażliwe zwierzęta rok rocznie przystosowują się do zmiany czasu.

Automatyczny system udoju wspiera krowy podczas zmiany czasu. Rolnicy coraz chętniej wykorzystują je w gospodarstwach, ponieważ dzięki nim mają mniej pracy. Kiedy w oborze jest automatyczny system udojowy, krowy same decydują o porze dojenia bez względu na porę. Wówczas zmęczenie wywoływane zmianą strefy czasowej jest eliminowane. Jak sądzi Nadreńskie Stowarzyszenie Rolnicze RLV, automatyczny system udoju sprawia, że krowy niemalże nie odczuwają zmiany czasu.

Czy zmiana czasu ma wpływ na żywienie krów mlecznych?

Zdaniem RLV, zmiana czasu nie ma większego wpływu na żywienie krów mlecznych, bo w nowoczesnych oborach mają one dostęp do paszy i wody przez cały dzień.

Więcej na temat konsekwencji, które ponoszą krowy w związku ze zmianą czasu, pisaliśmy w artykule poniżej:

image
Zmiana czasu

Kiedy będzie zmiana czasu z letniego na zimowy? Jak to wpływa na krowy?

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: TopAgrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 18:59