StoryEditorWiadomości rolnicze

Bezpieczny przesiew likwidowanego rzepaku

18.03.2020., 13:03h
Każdego roku, nawet po łagodnej zimie, plantacje rzepaku ozimego bywają likwidowane. Powodem może być zniszczenie uprawy przez zwierzynę łowną, może to być zgnilizna rzepaku. Sam byłem świadkiem kilka lat temu, jak w okolicach Środy Wielkopolskiej na niewielką plantację naleciały dzikie gęsi, po kwadransie odleciały i nie zostało nic.

Nie wchodząc w przyczyny, pamiętajmy, aby likwidowaną plantację przesiać bezpiecznie, tj. z uwzględnieniem właściwości herbicydów zastosowanych w rzepaku jesienią. Przeciwwskazania są i wynikają z właściwości substancji czynnych herbicydów. Niektóre substancje czynne są bezpieczne dla wybranych roślin następczych, inne wymagają wykonania przed przesiewem orki.

Oddziałują fitotoksycznie
Dziś przypominamy informacje o możliwym następstwie roślin po likwidowanej plantacji rzepaku i herbicydach zastosowanych w nim jesienią. Korzystamy w tym zakresie z wiedzy i doświadczenia naukowców z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu, zawartych w specjalnym na ten temat opracowaniu autorstwa byłego naukowca tego Instytutu, inż. Adama Paradowskiego. Po krótce (za informacjami IOR) omówimy substancje czynne z przykładami herbicydów, które je zawierają.

Te zalecenia powstały po wymarznięciach w roku 2012 i części wymienionych przykładowych herbicydów może już nie być już w obrocie, a wiele nowych nie jest uwzględnionych w opracowaniu IOR. Pamiętajmy też, że substancje czynne nadal są przedmiotem przeglądu i są wycofywane. Najważniejsze są...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 15:53