StoryEditorWiadomości rolnicze

Dwa zabiegi grzybowe wiosną w rzepaku to standard

08.03.2021., 14:03h
Przy wyborze środków stosowanych w ochronie fungicydowej rzepaku Marcin Furtak kieruje się przede wszystkim skutecznością działania substancji czynnej. Zaznacza, że istotna jest też cena. Nie chodzi oczywiście o zakup preparatu najtańszego, tylko skutecznego w dobrej cenie.
lubelskie
Dziadek Marcina Furtaka, Hipolit osiedlił się w Kułakowicach Drugich (pow. hrubieszowski), ponieważ poznał w tej okolicy swoją miłość. Dla niej przeprowadził się tu z Lubartowa. – Czyli w tym miejscu prowadzimy rodzinne gospodarstwo od trzech pokoleń – mówi Marcin Furtak. Przejął je od rodziców w 2010 r., wykorzystując na start wsparcie z programu Młody Rolnik. Specjalizuje się w produkcji roślinnej. Pod pługiem w jego gospodarstwie znajduje się ok. 50 ha gruntów. Przeważają bardzo dobre gleby klasy I i II, w tym słynne hrubieszowskie czarnoziemy. Oprócz tego niewielki areał to gleby klasy III.

Jaki rzepak wybrać

W obecnym sezonie w gospodarstwie jesienią zostały wysiane pszenice ozime i rzepaki ozime. Wiosną nastąpi siew kukurydzy, fasoli i niewielkiej ilości buraka cukrowego. – Znaczące zmniejszenie areału przeznaczonego w tym gospodarstwie pod tę uprawę wiąże się ze spadkiem opłacalności produkcji. – A także z brakiem porozumienia z Cukrownią Werbkowice w kwestii korzystniejszych zasad kontraktacji oraz możliwości weryfikacji podawanych przez cukrownię poziomu polaryzacji i zanieczyszczeń – wyjaśnia pan Marcin....
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 04:11