Parch jabłoni jest jedną z groźniejszych chorób ziarnkowych drzew owocowych. Atakuje dwuetapowo. Pierwsza faza infekcji zachodzi wiosną, zazwyczaj w maju, i trwa do połowy czerwca. Podczas deszczowych dni zarodniki workowe grzyba uwalniają się z zeszłorocznych opadłych liści i infekują nowe organy. W tym przypadku główną rolę odgrywa profilaktyka polegająca na przeprowadzaniu oprysków z użyciem preparatów roślinnych, np. z wrotyczu, z częstotliwością co około 5–7 dni lub co 10 dni, gdy pogoda jest sucha i słoneczna.
Drugi etap jest okresem infekcji wtórnych, które zachodzą od końca czerwca, ale ich źródłem nie są opadłe zeszłoroczne liście, lecz plamy, widoczne na owocach i liściach. Jeśli występują częste opady deszczu, zabiegi zwalczające wykonujemy co 5 dni tymi samymi preparatami roślinnymi lub preparatem ekologicznym zawierającym substancję czynną, czyli luminarynę, występującą w Plantivaksie. Substancji tej używa się zarówno przy pierwotnej, jak i wtórnej infekcji parchem jabłoni.
Powyższe metody sprawdzają się podczas wegetacji. Jesienią również mamy wpływ na ograniczenie porażenia przez oprysk mocznikiem. Duży w...