Co jakiś czas jesteśmy świadkami kampanii podkreślających znaczenie mleka dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Ale kiedy tak naprawdę zaczęliśmy pić mleko zwierząt? I jak rozprzestrzeniła się ta praktyka? Nowe światło na tę kwestię rzucają badania przeprowadzone niedawno przez naukowców z Niemiec i Kenii. Wskazują one na krytyczną rolę Afryki w historii produkowania przez człowieka nabiału i ujawniają, że wspólnoty ludzkie piły mleko co najmniej 6000 lat temu.
Śledzenie dowodów w tej historii nigdy nie było łatwe. Przez dekady archeolodzy próbowali zrekonstruować nasze nawyki żywieniowe różnymi pośrednimi metodami. Oglądali naskalne rysunki przedstawiające sceny dojenia zwierząt albo badali zwierzęce kości pod kątem metod zabijania zwierząt, które mogłyby świadczyć o tym, że używaliśmy zwierząt także do produkcji mleka. Całkiem niedawno udało się im nawet odkryć ślady tłuszczu mlecznego na fragmentach starożytnych naczyń. Ale żadna z tych metod nie pozwalała stwierdzić, czy poszczególni ludzie spożywali mleko. Ostatnio jednak badacze zastosowali narzędzia proteomiki, czyli nauki zajmującej się badaniem białek. Poprzez badanie maleńkich fragmentów białek...
Najnowsze badania wskazują, że konsumpcja mleka w Afryce, z której najprawdopodobniej pochodzi nasz gatunek, zaczęła się dużo wcześniej niż pojawienie się u czlowieka tzw. trwałości laktazy, czyli zdolności do trawienia cukru mlekowego w wieku dorosłym dzięki przetrwaniu enzymu, który go trawi.