StoryEditorWiadomości rolnicze

Mlekpol wygrał, czy przegrał?

06.11.2020., 15:11h
Takie pytanie nasuwa się po wyroku Sądu Okręgowego w Łomży wydanym w sprawie z powództwa Marka Czaplińskiego i Józefa Miszkiela przeciwko SM Mlekpol będącej następcą prawnym Spółdzielni Mleczarskiej Sudovia w Suwałkach. Sąd je oddalił, ale należy wątpić, czy władze Mlekpolu cieszą się z wygranej.

Powodowie domagali się stwierdzenia nieważności jednej z uchwał podjętych na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu suwalskiej spółdzielni, które odbyło się 29 czerwca 2009 r. Dotyczyła ona nawiązania współpracy gospodarczej z firmą Polindus Lactopol, co zaowocowało utworzeniem spółki Sudovia-Laktopol. Sudowia wniosła do spółki linię technologiczną, a firma Polindus kapitał.

Od wielu lat toczy się spór między nią a Mlekpolem. Po połączeniu z Sudovią władze mlecznego giganta z Grajewa uniemożliwiły bowiem kierownictwu i pracownikom Laktopolu wejścia na teren obiektów, do których spółka miała prawo. Spowodowało to, że musiała ona zaprzestać produkcji. Sprawy sądowe nie przyniosły dotychczas rozstrzygnięcia, a walka toczy się o duże pieniądze.

Po stronie powodowej została tylko jedna osoba – Marek Czapliński, który nigdy nie był członkiem Sudovii. Należał natomiast do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Kormoran w Mrągowie, która z Mlekpolem połączyła się o wiele wcześniej. Jest od kilku kadencji członkiem rady nadzorczej SM Mlekpol.

Jak powiedział na rozprawie 1 października, powodem wniesienia sprawy do sądu było wez...

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:14