Kanadyjscy naukowcy przejrzeli dziesiątki badań i stwierdzili, że negatywny wpływ mediów społecznościowych na zdrowie nastolatków wręcz się nasila.
– Lekarze, nauczyciele i rodzice muszą współpracować z młodzieżą, by osłabić destrukcyjny wpływ tych mediów na ich relacje, poczucie tożsamości, sen, osiągnięcia szkolne i samopoczucie – powiedział dr Elia Abi-Jaoude, przewodzący badaniom psychiatra z Toronto Western Hospital.
On i jego współpracownicy odkryli podczas przeglądu badań pewne niepokojące wzorce. W jednym z badań amerykańskich na przykład okazało się, że między 2008 a 2015 rokiem liczba dzieci i nastolatków trafiających do szpitali z powodu myśli albo też prób samobójczych niemal się podwoiła. Największy wzrost odnotowano wśród dorastających dziewcząt.
Z nosem w smartfonie
Inne badania ujawniły, że liczba przedawkowań różnych szkodliwych substancji wśród młodzieży w wieku 10–18 lat, choć wcześniej spadała, istotnie wzrosła w latach 2011– 2018, zwłaszcza wśród dziewcząt. W tym samym czasie odsetek nastolatków w wieku 13–17 lat, posiadających smartfony wzrósł do 89%, To oznacza, że w ciągu zaledwie 6 lat liczba nastola...