StoryEditorWiadomości rolnicze

Mniej Facebooka – zdrowsze nastolatki

15.07.2020., 13:07h
Dla naszych dzieci i wnuków media społecznościowe to chleb powszedni. Mają wiele zalet, służą zresztą młodzieży, ale i dorosłym, i seniorom. Naukowcy zwracają jednak uwagę na ich ciemną stronę. Odkryli niedawno, że smartfony, ale też obecność na Facebooku, Snapchacie czy TikToku może mieć duży wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków.

Kanadyjscy naukowcy przejrzeli dziesiątki badań i stwierdzili, że negatywny wpływ mediów społecznościowych na zdrowie nastolatków wręcz się nasila.

– Lekarze, nauczyciele i rodzice muszą współpracować z młodzieżą, by osłabić destrukcyjny wpływ tych mediów na ich relacje, poczucie tożsamości, sen, osiągnięcia szkolne i samopoczucie – powiedział dr Elia Abi-Jaoude, przewodzący badaniom psychiatra z Toronto Western Hospital.

On i jego współpracownicy odkryli podczas przeglądu badań pewne niepokojące wzorce. W jednym z badań amerykańskich na przykład okazało się, że między 2008 a 2015 rokiem liczba dzieci i nastolatków trafiających do szpitali z powodu myśli albo też prób samobójczych niemal się podwoiła. Największy wzrost odnotowano wśród dorastających dziewcząt.

Z nosem w smartfonie
Inne badania ujawniły, że liczba przedawkowań różnych szkodliwych substancji wśród młodzieży w wieku 10–18 lat, choć wcześniej spadała, istotnie wzrosła w latach 2011– 2018, zwłaszcza wśród dziewcząt. W tym samym czasie odsetek nastolatków w wieku 13–17 lat, posiadających smartfony wzrósł do 89%, To oznacza, że w ciągu zaledwie 6 lat liczba nastola...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 16:31