Od 1 do 30 grudnia br. oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski na dofinansowanie inwestycji na obszarach Natura 2000. Teoretycznie mogą po nie sięgać rolnicy, którzy na takim obszarze mają minimum hektar łąk i pastwisk. Jednakże, im większa powierzchnia trwałych użytków zielonych położona na obszarach chronionych, tym większa szansa na przyznanie wsparcia.
Do powierzchni trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000 wlicza się grunty wchodzące w skład gospodarstwa posiadanego przez rolnika w dniu złożenia wniosku. Mogą to być również grunty dzierżawione z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, od jednostek samorządu terytorialnego albo od innego rolnika. Przy czym, w przypadku pierwszym dwóch dzierżaw wymaga się, aby była ona realizowana na podstawie umowy zawartej na czas nieoznaczony albo na okres co najmniej 7 lat od dnia złożenia wniosku. Z kolei, gdy rolnik dzierżawi ziemię np. od sąsiada, oprócz siedmioletniego okresu trwania umowy, umowa powinna być zawarta u notariusza albo mieć pewną datę (urzędowo potwierdzoną). Powierzchnię TUZ położonych na obszarze Natura 2000 ustala się na podstawie danych zawartych w systemie identyfikacji działek rolnych, według stanu na dzień 15 marca.
Jest o co walczyć
Rolnicy, którzy planują inwestować w budynki inwentarskie mogą liczyć na 500 tys. zł wsparcia. Dla tych natomiast, którzy zdecydują się na inwestycje w maszyny czeka 200 tys. zł.
Ze wsparcia można sfinansować koszty budowy, przebudowy lub remontu połączonego z mo...