StoryEditorWiadomości rolnicze

Nauczyciel doi krowy

08.03.2021., 14:03h
Planował budowę nowej obory od podstaw, jednak problemy z kosztorysem w ARiMR, do tego upływający termin realizacji wniosku na dofinansowanie sprawiły, że zamiast budowy Radosław Kwiecień przeprowadził rozbudowę i adaptację stodoły na potrzeby krów. Dodatkowo wyposażył obiekt w nowoczesną dojarkę i schładzalnik mleka.
łódzkie
– Zmieniliśmy wniosek i dofinansowanie z ARiMR zamiast na budowę nowej obory wykorzystaliśmy na zakup maszyn oraz wyposażenie budynku inwentarskiego. W ten sposób gospodarstwo doposażyliśmy w rozrzutnik obornika, ciągnik New Holland o mocy 126 KM, wóz paszowy Metal-Fach, schładzalnik mleka GEA o pojemności 2,5 tys. l oraz dojarkę przewodową GEA z 6 aparatami udojowymi – powiedział Radosław Kwiecień.
Rolnikowi zależało, aby sprzęt udojowy był z wyższej półki i posiadał udogodnienia dostępne przy rurociągowym systemie doju w oborze uwięziowej. Dlatego zdecydował się na aparaty udojowe DemaTron z opcją pomiaru mleka, zmienną pulsacją przystosowaną do etapu doju, automatycznym wyłączeniem pulsacji zapobiegającym pustodojowi oraz alarmem informującym o zakończonym doju. Dojarkę zamontowała firma Agro-Milk z Pleckiej Dąbrowy.
W wyniku modernizacji, w byłej stodole powstał stół paszowy o szerokości 4 m umożliwiający obustronny wysyp paszy podczas jednego przejazdu paszowozem. Przy stole paszowym umiejscowiono dwa rzędy legowisk uwięziowych, po 10 legowisk w rzędzie.
Jałówki utrzymywane są luzem w wiacie na głębokiej ściółce. ...
Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 12:05