Pandemia i izolacja mają o wiele więcej skutków niż tylko same zachorowania i zgony. Już pół roku temu naukowcy zaczęli dostrzegać niekorzystne skutki zdrowotne wywołane zamknięciem w domach, ograniczeniem kontaktów społecznych czy wymuszoną lockdownem nauką zdalną. Tych badań, często z zatrważającymi wnioskami, jest coraz więcej. Najwcześniejsze z nich dotyczą m.in. dziecięcego wzroku.
W "JAMA Ophthalmology" – naukowym czasopiśmie okulistycznym wydawanym w Stanach Zjednoczonych, opublikowano niedawno wyniki badań mówiące, że podczas pandemii i lockdownu chińskich dzieci w wieku 6–8 lat krótkowzroczność (miopia) wzrosła trzykrotnie. Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Medycznym w Tjanjin i wykorzystano w nich wyniki ze szkolnych badań przesiewowych zrobionych w ciągu ostatnich 6 lat (ostatnim rokiem był 2020) u 123 535 dzieci w wieku od 6 do 13 lat uczących się w 10 szkołach podstawowych.
Młodzi tracą najwięcej
Wskaźniki krótkowzroczności z pandemicznego roku porównano z pięcioma poprzednimi latami. Szkoły w Chinach były zamknięte od stycznia do maja 2020 roku. W tym czasie dzieciom zaproponowano nauczanie zdalne przez komputer. W klasach 1 i 2 w wymiarze jednej godziny dziennie, a w klasach 3–6 w wymiarze 2,5 godziny dziennie.
Znaczne przesunięcie w kierunku krótkowzroczności – około –0,3 dioptrii – zarejestrowano u 194 904 dzieci. Występowanie krótkowzroczności w stosunku do wcześniejszych pięciu lat było trzy razy częstsze u dzieci w wieku 6 lat, dwa razy wyższe u siedmiolatków i niemal półtora raza wyższe u ośmiolatków. ...