StoryEditorWiadomości rolnicze

Piętnaście poletek na szlaku polskiej soi

24.09.2019., 14:09h
Jeszcze dwadzieścia lat temu kukurydza uprawiana na ziarno stanowiła w naszym kraju margines w strukturze zasiewów. Rewolucja w hodowli odmian i wyższe temperatury spowodowały, że dziś stanowi jeden z głównych gatunków roślin. Firma Agrolok twierdzi, że podobnie będzie z soją. Rosnące zapotrzebowanie na białko bez GMO spowodowało, że został zbudowany w ubiegłym roku Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego, w którym produkowane są dodatki paszowe z rzepaku i soi. Prowadzi także kompleksowe badania, które mają zachęcić polskich rolników do inwestowania w uprawę soi, która mogłaby być cennym surowcem dla jej Zakładu.
W Osieku, który położony jest na terenie powiatu brodnickiego na areale kilku ha zostało założone okazałe doświadczenie, gdzie testowane są różne warianty siewu soi. Firma Agrolok 30 kwietnia na glebach klasy III – IV wysiała odmianę soi SG Anser. Założonych zostało 15 poletek doświadczalnych. Wykorzystano pięć różnych sposobów siewu nasion. Każde zostało wykonane w trzech powtórzeniach. Poszczególne bloki mają około 0,5 ha powierzchni. Soja została zasiana w prostokątach, które mają 50 m szerokości i 100 m długości.

– Nasze doświadczenie zostało założone po to, aby sprawdzić różne warianty siewu i nawożenia soi. Postanowiliśmy, że dla obiektywnych wyników zastosujemy dla wszystkich poletek taki sam program ochrony herbicydowej. Poletka mają sporą wielkość, pozwoli to na wyciągnięcie konkretnych wniosków w produkcyjnych warunkach uprawy. Doświadczenie pozwoli wyciągnąć wnioski dotyczące gęstości, obsady i nawożenia tej samej odmiany – mówił Mariusz Kowalski główny doradca agrotechniczny firmy Agrolok.

Pierwszy wariant został wykonany w oparciu o tradycyjny siewnik zbożowy. Dawka siewu została tak ustawiona, ż...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 20:42